Komentarz do VAT 2018 - Art. 5
I. Uwagi wstępne
1
[Warunek działania w charakterze podatnika] W art. 5 ustawy o VAT zawarty jest katalog czynności podlegających opodatkowaniu. Czynności te podlegają opodatkowaniu, jeżeli są wykonywane przez podmiot, który w związku z ich wykonywaniem jest podatnikiem VAT (zob. wyrok NSA z 24 kwietnia 2007 r., sygn. I FSK 603/06).
2
[Rodzaje czynności] Czynności podlegających opodatkowaniu nie należy utożsamiać z czynnościami opodatkowanymi, a czynności niepodlegających opodatkowaniu z czynnościami zwolnionymi od podatku. W obu przypadkach zakresy pojęciowe są różne. I tak:
● czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są czynności, które na podstawie art. 5 ustawy o VAT podlegają przepisom tej ustawy,
● czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu są czynności, które na podstawie art. 5 ustawy o VAT nie podlegają przepisom tej ustawy,
● czynnościami opodatkowanymi są te spośród czynności podlegających opodatkowaniu, dla których przepisy przewidują zastosowanie stawki VAT (w wysokości 0%, 5%, 8% lub 23%),
● czynnościami zwolnionymi od VAT są te spośród czynności podlegających opodatkowaniu, dla których przepisy przewidują zastosowanie zwolnienia od VAT.
Zatem wszelkie czynności wykonywane przez podatników VAT dzielą się na czynności podlegające opodatkowaniu oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu, zaś te pierwsze dodatkowo na czynności opodatkowane oraz zwolnione od VAT.
3
Inaczej niż na podstawie obowiązującej do końca kwietnia 2004 r. ustawy o VAT z 8 stycznia 1993 r., obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują wyłączenia spod opodatkowania sprzedaży towarów dokonywanej w składzie celnym, jeśli nie powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów. Oznacza to, że transakcje, których przedmiotem są towary objęte procedurą składu celnego, są zwykłymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu, a więc - zależnie od okoliczności danego przypadku - stanowią odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju, eksport towarów albo wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów.