Interpretacja indywidualna z dnia 11 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.245.2024.2.MAZ
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest:
- nieprawidłowe w zakresie zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego zawartego w opisanych Wyrobach nabywanych wewnątrzwspólnotowo (pytanie nr 1);
- nieprawidłowe w zakresie zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego zawartego w nabywanych Wyrobach, które zostaną sprzedane na rzecz kontrahentów, dokonujących dalszej odsprzedaży tych Wyrobów (pytanie nr 2);
- prawidłowe w zakresie uzyskania od nabywców Wyrobów sprzedawanych za granicę, zawierających alkohol etylowy zwolniony od akcyzy, oświadczeń o ich przeznaczeniu (pytanie nr 3);
- prawidłowe w zakresie rozpoznania, czy zawarty w Wyrobach alkohol etylowy należy traktować jako wyrób akcyzowy z załącznika nr 2 do ustawy (pytanie nr 4);
- prawidłowe w zakresie braku obowiązku prowadzenia ewidencji alkoholu etylowego zawartego w nabywanych wewnątrzwspólnotowo Wyrobach, na podstawie art. 138c ust. 1 pkt 2 ustawy (pytania nr 5);
- nieprawidłowe w zakresie braku obowiązku prowadzenia ewidencji alkoholu etylowego zawartego w nabywanych wewnątrzwspólnotowo Wyrobach, na podstawie art. 138c ust. 1 pkt 3 ustawy (pytanie nr 6);
- prawidłowe w zakresie braku obowiązku stosowania dokumentu e-SAD w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej alkoholu etylowego zawartego w opisanych Wyrobach (pytanie nr 7);
- nieprawidłowe w zakresie braku obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej alkoholu etylowego zawartego w opisanych Wyrobach (pytanie nr 8);
- nieprawidłowe w zakresie braku obowiązku składania deklaracji podatkowych, w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym alkoholu etylowego zawartego w opisanych Wyrobach (pytanie nr 9).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie dotyczącym zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego zawartego w opisanych wyrobach, a także obowiązków ewidencyjnych, przemieszczania na podstawie dokumentu e-SAD, obowiązku składania zabezpieczenia akcyzowego oraz składania deklaracji podatkowych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 marca 2025 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa półprodukty stanowiące dodatek do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych o właściwościach m.in. aromatyzujących (dalej jako: „Wyrób”), zarówno od dostawców krajowych, jak i zagranicznych (w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz importu). Nabywane przez Spółkę aromaty zostały pierwotnie zaklasyfikowane do kodu CN 3302 10 90.
W dniu 11 stycznia 2022 r., na wniosek Spółki została wydana interpretacja indywidualna o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.295.2021.1.MAZ, w której to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako: „Dyrektor KIS” lub „Organ”) uznał, iż stanowisko Spółki w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia od akcyzy, na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy akcyzowej jest prawidłowe.
Po analizie przedstawionego stanu faktycznego Dyrektor KIS stwierdził, że w przypadku importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia aromatów zawierających w swym składzie alkohol etylowy, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, które są odsprzedawane jako dodatek do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych, w których ostateczna rzeczywista objętościowa moc alkoholu nie przekracza 1,2% objętości, Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego, określonego w art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy akcyzowej, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków.
Ponadto Spółka w dniu 2 marca 2023 r. wystąpiła o uzyskanie Wiążących Informacji Taryfowych (dalej jako: „WIT”) wobec wskazanych czterech rodzajów Wyrobów, wnioskując o zaklasyfikowanie ich do kodu CN 3302 10 90, tj. Mieszaniny substancji zapachowych i mieszaniny (włącznie z roztworami alkoholowymi) na bazie jednej lub na wielu takich substancjach, w rodzaju stosowanych jako surowce w przemyśle; pozostałe preparaty oparte na substancjach zapachowych, w rodzaju stosowanych do produkcji napojów; W rodzaju stosowanych w przemyśle spożywczym, tym samym chcąc potwierdzić poprawność stosowanej dotychczas klasyfikacji.
W dniu … 2023 r. Spółka uzyskała cztery decyzje WIT o numerach:
1) …
2) …
3) …
4) …
- klasyfikujące Wyroby do kodu CN 2103 90 90, tj. Sosy i preparaty do nich; zmieszane przyprawy i zmieszane przyprawy korzenne; mąka i mączka, z gorczycy oraz gotowa musztarda; Pozostałe.
Spółka zaskarżyła ww. decyzje WIT, tym niemniej od dnia ich wydania stosuje klasyfikację do kodu CN 2103 90 90 wobec Wyrobów.
Wyroby są nabywane w zbiorczych pojemnikach, np. 1 000 l, a następnie w zakładzie Spółki jest dokonywany ich rozlew do buteleczek o pojemności 30-38 ml, przy czym ich właściwości nie ulegają zmianie. Wyroby nie są rozcieńczane i nie dodaje się do nich żadnych innych dodatkowych składników – Spółka nie poddaje sprzedawanych Wyrobów procesowi przetwórczemu (skład rozlewanych Wyrobów faktycznie pozostaje niezmieniony).
Procentowy udział alkoholu etylowego w składzie Wyrobów jest bardzo różny i wynosi od 1,2 % do 70%. Wyroby są sprzedawane przez Spółkę zarówno do odbiorców krajowych, jak i zagranicznych (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, eksport) w buteleczkach o pojemności 30-38 ml.
Nabywane i sprzedawane przez Spółkę Wyroby nie są przeznaczone do bezpośredniego spożycia, stanowią jedynie dodatek do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych, w których ostateczna rzeczywista objętościowa mocy alkoholu nie przekracza 1,2% objętości ani zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów.
Odsprzedawane przez Spółkę Wyroby (zarówno w kraju, jak i za granicę) są przez kontrahentów (jednostki powiązane ze Spółką) odsprzedawane dalej do finalnych nabywców, z przeznaczeniem do wytwarzania artykułów spożywczych (m.in. do wypieku ciast) o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości oraz zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów.
Kontrahenci Spółki pełnią wyłącznie funkcję podmiotów handlowych – te podmioty nigdy nie zużywają bezpośrednio Wyrobów, tylko zajmują się ich dystrybucją na rynkach lokalnych.
Spółka na moment złożenia niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego nie korzysta ze zwolnienia od akcyzy w zakresie nabywanych przez nią Wyrobów.
W uzupełnieniu wniosku z 14 marca 2025 r. podali Państwo następujące informacje:
Spółka wskazuje, że Wyroby opisane we wniosku są wyrobami nieakcyzowymi. Wyroby te nie są wyrobami czekoladowymi.
Alkohol etylowy zawarty we wskazanych we wniosku Wyrobach klasyfikowany jest do kodu CN 2207 10 00 90.
Zawartość alkoholu etylowego 100% vol. zawartego w 100 kg Wyrobów prezentuje poniższa tabela:
Lp. | Rodzaj Wyrobu | Zawartość alkoholu etylowego w Wyrobie [%] | Zawartość alkoholu etylowego 100% vol. [l] na 100 kg Wyrobu |
1. | Waniliowy | 28,50% | 36,11 l |
2. | Migdałowy | 70,00% | 88,69 l |
3. | Rumowy | 10,00% | 12,67 |
4. | Kawowy | 1,20% | 1,52 l |
[Dla Wyrobu „Waniliowy”] Spółka przyjęła maksymalną procentową zawartość alkoholu etylowego w Wyrobie; w przypadku Wyrobu waniliowego może wystąpić również zawartość 20,90% alkoholu etylowego w Wyrobie, co w rezultacie daje 26,48 l alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg Wyrobu, natomiast w przypadku Wyrobu rumowego również 7,00% alkoholu etylowego w Wyrobie, co daje 8,87 l alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg Wyrobu.
Jednocześnie Spółka pragnie wskazać, że przedmiotem złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie jest ustalenie statusu akcyzowego Wyrobów.
Jak to zostało wskazane we wniosku o interpretację, Spółka dla Wyrobów uzyskała decyzje WIT, zgodnie z którymi Wyroby te są wyrobami nieakcyzowymi o kodzie CN 2103 90 90.
Zgodnie z informacją zawartą na stronie internetowej Krajowej Informacji Skarbowej (https://www.kis.gov.pl/start) „Różnica pomiędzy indywidualną interpretacją podatkową a WIA:
- interpretacja indywidualna stanowi wykładnię prawa dokonaną przez właściwe organy podatkowe w odniesieniu do przedstawionego przez wnioskodawcę zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje (obowiązki podatkowe), natomiast
- wiążąca informacja akcyzowa określa kod klasyfikacji taryfowej według Nomenklatury Scalonej (CN) dla wyrobów akcyzowych albo samochodów osobowych albo wskazuje rodzaj wyrobów akcyzowych”.
Wnioskodawcy znana jest klasyfikacja taryfowa wskazanych we wniosku Wyrobów, nie jest więc konieczne występowanie o decyzję WIA. Celem złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest wykładnia prawa w zakresie podatku akcyzowego, w odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego.
Pytania
1. Czy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia Wyrobów zawierających w swym składzie alkohol etylowy, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, które są odsprzedawane jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych, rozlewanych lub innych, pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu, Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego dla alkoholu etylowego zawartego w artykułach spożywczych lub półproduktach, określonego w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków?
2. Czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego dla alkoholu etylowego, zawartego w artykułach spożywczych lub półproduktach, określonego w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, również w sytuacji, gdy nabywane przez Wnioskodawcę Wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości nie zostają zastosowane bezpośrednio do wyprodukowania produktów spożywczych przez Wnioskodawcę, lecz zostają odsprzedane na rzecz kontrahentów, którzy dokonają dalszej odsprzedaży Wyrobów z przeznaczeniem do zastosowania jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych, rozlewanych lub innych, pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu?
3. Czy w przypadku sprzedaży zagranicznej (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, eksport) Wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy, o którym mowa w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, zawierających w swym składzie alkohol etylowy, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, które to stanowią dodatek do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych, dla udowodnienia przeznaczenia odsprzedawanych Wyrobów wystarczającym będzie, jeżeli Wnioskodawca uzyska od nabywców oświadczenie, że sprzedawane Wyroby będą stosowane lub będą odsprzedane z przeznaczeniem do zastosowania do wytwarzania artykułów spożywczych, rozlewanych lub innych, lub jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych, rozlewanych lub innych, pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów?
4. Czy alkohol etylowy zawarty w Wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj. należy traktować jako wyrób akcyzowy z załącznika nr 2 do ustawy akcyzowej?
5. Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo na podstawie art. 138c ust. 1 pkt 2 ustawy akcyzowej w stosunku do alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., objętych zwolnieniem od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej?
6. Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo na podstawie art. 138c ust. 1 pkt 3 ustawy akcyzowej w stosunku do alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., objętych zwolnieniem od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej?
7. Czy w stosunku do alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., korzystających ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, Wnioskodawca będzie zobowiązany do stosowania elektronicznego uproszczonego dokumentu administracyjnego e-SAD w przypadku ich wewnątrzwspólnotowego nabycia i wewnątrzwspólnotowej dostawy poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy?
8. Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem i wewnątrzwspólnotową dostawą alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., korzystających ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, na podstawie elektronicznego uproszczonego dokumentu administracyjnego e-SAD?
9. Czy w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., korzystających ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 Ustawy akcyzowej, Wnioskodawca będzie zobowiązany do składania deklaracji akcyzowych, o których mowa w art. 24e ustawy akcyzowej?
Państwa stanowisko w sprawie
Spółka stoi na stanowisku, iż:
1. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia Wyrobów zawierających w swym składzie alkohol etylowy, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, które są odsprzedawane jako dodatek do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych, rozlewanych lub innych, pod warunkiem, że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu, Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego dla alkoholu etylowego zawartego w artykułach spożywczych lub półproduktach, określonego w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków.
2. Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego dla alkoholu etylowego zawartego w artykułach spożywczych lub półproduktach, określonego w art. 30 ust. 9 pkt 6 Ustawy akcyzowej, również w sytuacji, gdy nabywane przez Wnioskodawcę Wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości nie zostają zastosowane bezpośrednio do wyprodukowania produktów spożywczych przez Wnioskodawcę, lecz zostają odsprzedane na rzecz kontrahentów, którzy dokonają dalszej odsprzedaży Wyrobów z przeznaczeniem do zastosowania do wytwarzania artykułów spożywczych, rozlewanych lub innych, pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu.
3. W przypadku sprzedaży zagranicznej (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, eksport) Wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy, zawierających w swym składzie alkohol etylowy, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, które to stanowią dodatek do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych, dla udowodnienia przeznaczenia odsprzedawanych Wyrobów, wystarczającym będzie, jeżeli Wnioskodawca uzyska od nabywców oświadczenie, że sprzedawane Wyroby będą stosowane lub będą odsprzedane z przeznaczeniem do zastosowania do wytwarzania artykułów spożywczych, rozlewanych lub innych, lub jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych, rozlewanych lub innych, pod warunkiem, że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów.
4. Alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj. nie należy traktować jako wyrobu akcyzowego z załącznika nr 2 do Ustawy akcyzowej.
5. Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo, na podstawie art. 138c ust. 1 pkt 2 ustawy akcyzowej, w stosunku do alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., objętych zwolnieniem od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej.
6. Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo, na podstawie art. 138c ust. 1 pkt 3 ustawy akcyzowej, w stosunku do alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., objętych zwolnieniem od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej.
7. W stosunku do alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., korzystających ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do stosowania elektronicznego uproszczonego dokumentu administracyjnego e-SAD w przypadku ich wewnątrzwspólnotowego nabycia i wewnątrzwspólnotowej dostawy poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.
8. Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem i wewnątrzwspólnotową dostawą alkoholu etylowego, zawartego w Wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., korzystających ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, na podstawie elektronicznego uproszczonego dokumentu administracyjnego e-SAD.
9. W związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., korzystających ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do składania deklaracji akcyzowych, o których mowa w art. 24e ustawy akcyzowej.
Uzasadnienie stanowiska w zakresie pytania nr 1
Alkohol etylowy jako wyrób akcyzowy
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy akcyzowej, wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do Ustawy akcyzowej.
W myśl art. 93 ust. 1 ustawy akcyzowej, do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się:
1) wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej;
2) wyroby objęte pozycjami CN 2204, 2205 i 2206 00, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22% objętości;
3) napoje zawierające rozcieńczony lub nierozcieńczony alkohol etylowy.
Z powyższego wynika zatem, że katalog wyrobów akcyzowych wymieniony został w załączniku nr 1 do ustawy akcyzowej. Same Wyroby, klasyfikowane do kodu CN 2103 90 90, nie zostały wymienione w ww. załączniku. Niemniej Wyroby te zawierają w swym składzie alkohol etylowy o rzeczywistej objętościowej mocy przekraczającej 1,2% objętości. Alkohol etylowy zawarty w Wyrobach stanowi już natomiast wyrób akcyzowy.
W pozycji 43 załącznika nr 1 do ustawy akcyzowej jako wyrób akcyzowy został wskazany alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, bez względu na kod CN wyrobu zawierającego alkohol etylowy. Tym samym, w powyższym przypadku za wyrób akcyzowy należy uznać alkohol etylowy zawarty w tych wyrobach, a nie wyroby zawierające w swym składzie alkohol etylowy.
Wobec powyższego obrót i czynności wobec Wyrobów o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu etylowego przekraczającej 1,2% objętości, na gruncie przepisów ustawy akcyzowej, należy traktować tak jakby były one dokonywane wobec alkoholu etylowego. Uwzględniając powyższe, alkohol etylowy zawarty w Wyrobach jest wyrobem akcyzowym, a więc, co do zasady, podlega opodatkowaniu akcyzą. Niemniej regulacje akcyzowe przewidują szereg zwolnień od opodatkowania podatkiem akcyzowym, również dla alkoholu etylowego, tak jak m.in. zwolnienie, o którym mowa w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej.
Zwolnienie od akcyzy dla alkoholu etylowego stanowiącego składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych
Zgodnie z art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy zawarty w artykułach spożywczych lub półproduktach, o których mowa w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d.
Art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy akcyzowej stanowi natomiast, iż zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie napoje alkoholowe używane bezpośrednio do wytwarzania artykułów spożywczych - rozlewanych lub innych, lub jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych - rozlewanych lub innych, pod warunkiem, że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów - wyłącznie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 4 lub 8, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 2 oraz w ust. 6, 12 i 13; w przypadku podmiotu zużywającego zwolnienie od akcyzy dotyczy ilości nieprzekraczających dopuszczalnych norm zużycia, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 2 lit. b oraz ust. 2 pkt 3 ustawy akcyzowej.
Rozkładając powyższe na czynniki pierwsze wskazać należy, że zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie napoje alkoholowe:
1) używane bezpośrednio do wytwarzania artykułów spożywczych - rozlewanych lub innych, lub
2) jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych - rozlewanych lub innych,
3) pod warunkiem, że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów (ma zastosowanie zarówno do punktu 1 i 2),
4) wyłącznie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 4 lub 8, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 2 oraz w ust. 6, 12 i 13; w przypadku podmiotu zużywającego zwolnienie od akcyzy dotyczy ilości nieprzekraczających dopuszczalnych norm zużycia, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 2 lit. b oraz ust. 2 pkt 3.
W ocenie Wnioskodawcy, Wyroby nie są napojami alkoholowymi więc pierwszy warunek nie powinien być brany pod uwagę.
Zgodnie z przywołaną treścią art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy akcyzowej, zwolnieniu od akcyzy podlegają napoje alkoholowe używane jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych, przy założeniu, że spełnione zostaną pozostałe warunki określone w Ustawie (warunek ilościowy alkoholu etylowego w artykule spożywczym). Ustawa akcyzowa nie definiuje pojęć takich jak artykuły spożywcze, czy półprodukty służące do wytwarzania artykułów spożywczych. W tym zakresie konieczne jest zatem odniesienie się do definicji legalnych wynikających z innych aktów prawnych bądź w przypadku ich braku, do definicji słownikowych.
Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia w art. 3 ust. 1, jako żywność (środek spożywczy) definiuje każdą substancję lub produkt w rozumieniu art. 2 rozporządzenia nr 178/2002. Zgodnie z art. 2 rozporządzenia nr 178/2002 żywność (środek spożywczy) oznacza jakiekolwiek substancje lub produkty, przetworzone, częściowo przetworzone lub nieprzetworzone, przeznaczone do spożycia przez ludzi lub których spożycia przez ludzi można się spodziewać.
Półprodukt natomiast, zgodnie z definicjami słownika języka polskiego, jest to produkt przeznaczony do dalszej obróbki lub przeróbki. Dodatkowo słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego pod pojęciem „półproduktu” rozumie również produkt nie wykończony, nie nadający się do użytku bez dalszej przeróbki; także gotowy element składowy jakiegoś wyrobu; półfabrykat; półwyrób.
Zważając na powyższe przepisy i definicje słownikowe należy stwierdzić, iż artykuł żywnościowy/spożywczy, bez względu na stopień przetworzenia, jest produktem finalnym procesu produkcji żywności, który jest przeznaczony do spożycia przez ludzi. Półprodukt, w tym Wyrób, będzie natomiast służył do produkcji artykułów żywnościowych/spożywczych, a zatem jest produktem podlegającym dalszej przeróbce.
W tym miejscu przywołania wymaga art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia zgodnie z którym Wyrób to środek aromatyzujący w rozumieniu art. 3 ust. 2 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1334/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie środków aromatyzujących i niektórych składników żywności o właściwościach aromatyzujących do użycia w oraz na środkach spożywczych oraz zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 1601/91, rozporządzenia (WE) nr 2232/96 oraz (WE) nr 110/2008 oraz dyrektywę 2000/13/WE (Dz.Urz. UE. L 354 z 31.12.2008, str. 34), zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1334/2008”.
I tak w myśl ww. art. 3 ust. 2 lit. a przywołanego rozporządzenia nr 1334/2008:
Na użytek niniejszego rozporządzenia stosuje się również następujące definicje:
a) „środki aromatyzujące (aromaty)” to produkty:
(i) nieprzeznaczone do bezpośredniego spożycia, dodawane do środków spożywczych w celu nadania im aromatu lub smaku lub zmiany ich aromatu lub smaku;
(ii) wytworzone z produktów lub zawierające produkty z następujących kategorii: substancje aromatyczne, preparaty aromatyczne, środki aromatyzujące z przetworzenia termicznego, środki aromatyzujące dymu wędzarniczego, prekursory środków aromatyzujących lub inne środki aromatyzujące albo ich mieszanki.
Mając powyższe na uwadze oraz okoliczności przedstawione w stanie faktycznym [zdarzeniu przyszłym] stwierdzić należy, że nabywane przez Spółkę Wyroby stanowią półprodukty służące do wytwarzania artykułów spożywczych.
Kolejnym ustawowym wymogiem skorzystania z omawianego zwolnienia jest, aby zawartość alkoholu etylowego w artykułach spożywczych nie przekraczała:
1) 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych bądź;
2) 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów.
Zawartość alkoholu etylowego w gotowym wyrobie, do którego wytworzenia użyte zostaną Wyroby (przy stosowaniu zalecanych proporcji) nie będzie przekraczała limitów wskazanych powyżej, a zatem, w ocenie Wnioskodawcy, warunek ustawowy uprawniający do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej powinien zostać spełniony.
Poniżej przedstawione zostały maksymalne wartości dla każdego rodzaju Wyrobów:
Tabela nr 1 – maksymalna procentowa zawartość alkoholu etylowego w 1 kg ciasta
Lp. | Rodzaj Wyrobu | Zawartość alkoholu etylowego w Wyrobie [%] | Maksymalne dozowanie [ml] | Zawartość Wyrobu w 1 kg ciasta [g] | Zawartość alkoholu w 1 kg ciasta [%] |
1. | Waniliowy | 27,80% | 38 ml (cała buteleczka) | 36,67 g | 1,02 % |
2. | Migdałowy | 70,00% | 7,5 ml (1,5 łyżeczki) | 67,275 g | 0,47 % |
3. | Rumowy | 10,00% | 38 ml (cała buteleczka) | 37,506 g | 0,38 % |
4. | Kawowy | 1,20% | 5 ml (1 łyżeczka) | 5,19 g | 0,01 % |
Spółka przyjęła maksymalne zalecane dozowanie w odniesieniu do każdego rodzaju Wyrobów.
Spółka przyjęła maksymalną procentową zawartość alkoholu etylowego w Wyrobie; w przypadku Wyrobu waniliowego może wystąpić również zawartość 20,90% alkoholu etylowego w Wyrobie, co w rezultacie daje 0,77% zawartości alkoholu w cieście, natomiast w przypadku Wyrobu rumowego również 7,00% alkoholu etylowego w Wyrobie, co daje 0,21% zawartości alkoholu w cieście.
Tabela nr 2 - maksymalna zawartość alkoholu etylowego (l) w 100 kg ciasta
Lp. | Rodzaj Wyrobu | Zawartość alkoholu etylowego w Wyrobie [%] | Dozowanie (cała butelka Wyrobu na 1 kg ciasta [ml] | Zawartość alkoholu w 1 kg ciasta [l] | Zawartość alkoholu w 100 kg ciasta [l] |
1. | Waniliowy | 27,80% | 38 ml | (27,8%*38)/1000 = 0,010564 l | 1,0564 l |
2. | Migdałowy | 70,00% | 38 ml | (70%*38)/1000 = 0,0266 l | 2,66 l |
3. | Rumowy | 10,00% | 38 ml | (10%*38)/1000= 0,038 l | 0,38 l |
4. | Kawowy | 1,20% | 38 ml | (1,2%*38)/1000 = 0,000456 l | 0,0456 l |
Spółka przyjęła maksymalne możliwe dozowanie w odniesieniu do każdego rodzaju Wyrobów. Wskazania wymaga, że w zakresie niektórych Wyrobów zalecane dozowanie jest znacznie mniejsze, a zatem współczynnik procentowy ulegnie zmniejszeniu.
Spółka przyjęła maksymalną procentową zawartość alkoholu etylowego w Wyrobie; w przypadku Wyrobu waniliowego może wystąpić również zawartość 20,90% alkoholu etylowego w Wyrobie, co w rezultacie daje 0,7942 l alkoholu w 100 kg ciasta, natomiast w przypadku Wyrobu rumowego również 7,00% alkoholu etylowego w Wyrobie, co daje 0,266 l alkoholu w 100 kg ciasta.
Zgodnie z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, w finalnym artykule spożywczym (do którego wytworzenia służą Wyroby) nie powinny być przekroczone limity alkoholu etylowego, a zatem warunek ustawowy uprawniający do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej powinien zostać spełniony.
Jednocześnie w tym miejscu Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, że w jego ocenie, limity ilościowe alkoholu etylowego powinny odnosić się do finalnego artykułu spożywczego, nie zaś do samego półproduktu, który służy do wytworzenia takiego artykułu spożywczego – przede wszystkim z uwagi na literalne brzmienie przepisu art. 32 ust. 4 pkt lit. d ustawy akcyzowej, zgodnie z którym limity ilościowe alkoholu etylowego odnoszą się w każdym przypadku do finalnego artykułu spożywczego, nie zaś samego półproduktu, z którego ten finalny artykuł będzie stworzony.
W ocenie Wnioskodawcy, stwierdzenie „w każdym przypadku” użyte w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d [ustawy akcyzowej], powinno być rozumiane jako: w przypadku, gdy alkohol jest dodawany bezpośrednio do wytwarzania artykułów spożywczych lub w przypadku, gdy alkohol znajduje się w półproduktach wykorzystywanych do wytwarzania artykułów spożywczych.
Te dwie powyższe sytuacje powinny być rozumiane jako „każdy przypadek”, zaś limity zawartości alkoholu odnoszą się do „tych artykułów spożywczych”, co wprost wynika z przepisu - użyto słowa „tych”.
W tym miejscu zaznaczenia wymaga, że w niniejszej sprawie nie ma konieczności dokonywania dalszej wykładni poza wykładnią językową, bowiem brzmienie art. 32 ust. 4 pkt 3 lit d ustawy akcyzowej jest na tyle jasne, że nie wymaga innej wykładni niż wykładnia językowa. Zarówno w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Sądu Najwyższego, jak i w doktrynie dominują poglądy o preferowaniu w wykładni przepisów prawa podatkowego wykładni językowej, w szczególności, gdy podlegające interpretacji normy dotyczą ulg i zwolnień podatkowych. Jak skonstatował Naczelny Sąd Administracyjny, poglądy te wskazują przede wszystkim na to, że źródłem wiedzy dla podatnika i organów stosujących prawo jest tylko językowe znaczenie norm prawnych, albowiem przekaz językowy, rozumiany jako możliwy sens słów, jest powszechną metodą komunikowania się ustawodawcy z podatnikiem i organem stosującym prawo.
Dokonując interpretacji tekstu prawnego należy kierować się znaczeniem słów języka etnicznego oraz racjonalnością ustawodawcy, gdy używał określonych słów, ponieważ nie można a priori zakładać, że określonych słów użyto w akcie prawnym bez ewidentnej potrzeby. Jednocześnie, konstrukcje prawne są tworzone za pomocą słów, które razem stanowią określoną całość i nie można ich interpretować nie mając na względzie całości, co uzasadnia stosowanie wykładni systemowej, a wyjątkowo celowościowej. Zważając na powyższe, dominującą wykładnią norm podatkowych jest wykładnia językowa ze ścisłym rozumieniem tekstu prawnego, wykluczającym wykładnię rozszerzającą lub zawężającą. Wykładnia systemowa i celowościowa służą interpretacji prawa podatkowego jedynie w granicach zakreślonych przez wykładnię językową.
Jak z kolei zauważono w uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 94/06): „zastosowanie wykładni, w której interpretator odchodzi od sensu językowego przepisu, może być uzasadnione tylko w wyjątkowych okolicznościach, ponieważ adresaci norm prawnych mają prawo polegać na tym, co ustawodawca w przepisie rzeczywiście wyraził, a nie na tym, co chciał uczynić lub co uczyniłby, gdyby znał nowe lub inne okoliczności.
Reguły odstępstwa od jasnego i oczywistego sensu językowego wynikającego z brzmienia przepisu wymagają szczególnej ostrożności przy ich stosowaniu i zobowiązują do wskazania ważnych racji mających uzasadniać odstępstwo od wyniku poprawnie przeprowadzonej wykładni językowej. W konsekwencji, odejście od jasnego, jednoznacznego sensu przepisu z naruszeniem wskazanych reguł powoduje dokonanie wykładni prawotwórczej, będącej przykładem wykładni contra legem.
Z kolei zastosowanie wykładni językowej wymaga uwzględniania dyrektyw języka potocznego, a zatem przypisywania zawartym w normie prawnej wyrażeniom podstawowego i powszechnie przyjętego znaczenia”.
Warto również w tym miejscu przywołać pogląd Sądu Najwyższego, który zajmował się kwestią interpretacji w zakresie prawa podatkowego i w uchwale z dnia 11 czerwca 1996 r., sygn. akt III CZP 52/96, (OSNC 1996/9 poz. 111) stwierdził, że w drodze wykładni nie można uzupełniać ustawodawcy, a podstawy do ustalenia praw i obowiązków powinny wynikać wprost z ustawy; prymat wykładni językowej trzeba przyznać na gruncie prawa podatkowego, gdyż tam właśnie każde odejście od gramatycznej treści przepisu powoduje niepożądane konsekwencje praktyczne, zwłaszcza gdy się uwzględni zasadę powszechności obowiązku podatkowego.
Tym samym naczelną zasadą interpretacji prawa podatkowego jest dokonywanie tej interpretacji w sposób ścisły, tj. z uwzględnieniem dominującej wykładni norm podatkowych w postaci wykładni językowej, nadającej pierwszeństwo literalnemu rozumieniu tekstu prawnego, a także w sposób wykluczający stosowanie wykładni rozszerzającej lub zawężającej rozumienie przepisów.
Reasumując powyższe, w opinii Wnioskodawcy, o ile zawartość alkoholu etylowego w artykułach spożywczych, do których wytworzenia wykorzystane zostały Wyroby, nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów, Spółka jest uprawniona do korzystania ze zwolnienia od akcyzy dla alkoholu etylowego stanowiącego składnik Wyrobów. Powyższa wykładnia przepisu bazuje na literalnym brzmieniu art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy akcyzowej, jak i art. 27 ust. 1 lit. f Dyrektywy 92/83/EWG.
Zwolnienie dla napojów alkoholowych wykorzystywanych jako półprodukty służące do wytwarzania artykułów spożywczych, przewidziane w ustawie akcyzowej, stanowi implementację art. 27 ust. 1 lit. f Dyrektywy Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (Dz.U. UE. L. z 1992 r. Nr 316, str. 21 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, iż państwa członkowskie stosują zwolnienia od akcyzy dla alkoholi, gdy są one używane bezpośrednio lub jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania środków spożywczych (rozlewanych lub innych), pod warunkiem, że w każdym przypadku zawartość alkoholu w tych produktach nie przekracza: 8,5 litra czystego alkoholu na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów czystego alkoholu na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów. Jest to zatem tożsamy warunek jak na gruncie art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy akcyzowej z jednym zastrzeżeniem – dyrektywa 92/83/EWG nie zawiera żadnych dodatkowych obostrzeń w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia.
Przywołania wymaga, że ustawa akcyzowa w art. 32 ust. 4 pkt 3 tiret pierwsze sugeruje, że zwolnienie, o którym mowa w literze d stosuje się wyłącznie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 4 lub 8, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 2 oraz w ust. 6, 12 i 13; w przypadku podmiotu zużywającego zwolnienie od akcyzy dotyczy ilości nieprzekraczających dopuszczalnych norm zużycia, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 2 lit. b oraz ust. 2 pkt 3. Zgodnie jednak z poglądem wyrażanym w doktrynie prawa podatkowego, uzależnianie możliwości skorzystania ze zwolnienia od spełnienia warunków wymienionych w art. 32 ust. 4 pkt 3 tiret pierwsze ustawy akcyzowej, jest sprzeczne z art. 27 ust. 1 lit. f Dyrektywy 92/83/EWG.
Należy uwzględnić także, że w stanowisku zajmowanym przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych (m.in. interpretacja indywidualna z dnia 07.10.2016 r., sygn. 2461-IBPP4.4513.290.2016.2.EK; interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2018 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.52.2018.3.WR; interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2019 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.49.2019.1.MAZ), prezentowany był pogląd, iż wyłącznymi przesłankami warunkującymi możliwość skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest fakt, iż:
- zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych (do wytworzenia których użyte zostały półprodukty) w każdym przypadku nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów.
Jak zostało to podkreślone przez organ w interpretacjach [interpretacja indywidualna z dnia 30 maja 2018 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.52.2018.3.WR]: „według przepisów ustawy o podatku akcyzowym, dla korzystania ze zwolnienia określonego w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy, nie jest konieczne wypełnienie wymogów formalnych przewidzianych w przepisie art. 32 ust. 4 pkt 3 tiret pierwszy. Wspomniane wymogi odnoszą się bowiem, jedynie do zwolnienia określonego w art. 32 ust. 4 pkt 3 ustawy. Dotyczy ono użycia alkoholu etylowego do produkcji wyrobów wymienionych w tym przepisie. Natomiast zwolnienie z art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy dotyczy alkoholu etylowego zawartego w artykułach spożywczych i półproduktach, a nie alkoholu etylowego przeznaczonego do użycia w produkcji tych wyrobów”.
Tym samym uznać należy, że zwolnienie, o którym mowa w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej dotyczy alkoholu już zawartego w artykułach spożywczych lub półproduktach, zaś zwolnienie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 3 in fine ustawy akcyzowej dotyczy alkoholu, który ma dopiero zostać użyty do produkcji określonych wyrobów.
Ponadto nabycie Wyrobów nie w celu produkcji określonych artykułów i napojów, a jedynie w celu ich rozlewu oraz późniejszej sprzedaży na cele wytworzenia artykułów spożywczych, w których objętość alkoholu będzie wypełniała limity określone w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy akcyzowej, w ocenie Wnioskodawcy nie powinno być utożsamiane z jakąkolwiek zmianą przeznaczenia tychże Wyrobów i niedopełnieniem warunków zastosowania zwolnienia. Do zastosowania przedmiotowego zwolnienia bez znaczenia jest fakt, że na etapie nabycia Wyrobów, a następnie ich sprzedaży nie dochodzi do ich faktycznego wykorzystania do celów uprawniających do zastosowania zwolnienia. Wskazania wymaga, iż Wyroby stanowiące półprodukty mają służyć do wytwarzania artykułów spożywczych, co nie musi oznaczać, że wyroby te muszą być bezpośrednio wykorzystane do wytworzenia artykułów spożywczych, lecz powinny być przeznaczone do wytworzenia takich artykułów w przyszłości.
Na koniec należy również zauważyć, że na podstawie delegacji ustawowej wynikającej z art. 38 ust. 2 pkt 1 ustawy akcyzowej, Minister Finansów mógł określić w drodze rozporządzenia dodatkowe warunki i tryb stosowania zwolnień, o których mowa w art. 30, 31a i 32 ustawy akcyzowej, w szczególności w zakresie ewidencjonowania i dokumentowania uprawnienia do stosowania tychże zwolnień. Co prawda na podstawie wskazanego upoważnienia zostało wydane rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 26 stycznia 2021 r. w sprawie warunków stosowania niektórych zwolnień od podatku akcyzowego, jednakże nie określono w nim żadnych dodatkowych warunków dotyczących stosowania zwolnienia z art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej.
Wnioskodawca będzie nabywał Wyroby zarówno od polskich dostawców, jak i z zagranicy (w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego). Niektóre Wyroby zawierają w swym składzie alkohol etylowy, którego procentowy udział jest zróżnicowany i waha się w przedziale od 1,2% do 70%. Wyroby te stanowią dodatek do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych.
W związku z powyższym, alkohol etylowy zawarty w Wyrobach o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, stosowanych do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych, korzysta ze zwolnienia od podatku akcyzowego określonego w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków oraz bez względu na to, czy Wyroby te są nabywane w Polsce czy też w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Uzasadnienie stanowiska w zakresie pytania nr 2
Część Wyrobów niezawierająca w składzie alkoholu etylowego odsprzedawana jest do odbiorców zagranicznych i krajowych a część z nich zawierająca alkohol etylowy w niezmienionym składzie jest odsprzedawana wyłącznie do odbiorców zagranicznych (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, eksport). Wyroby są przez kontrahentów odsprzedawane z przeznaczeniem do wytwarzania artykułów spożywczych.
Odnosząc się do warunków zastosowania zwolnienia od akcyzy określonego w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy akcyzowej, nabycie Wyrobów zawierających alkohol etylowy niebezpośrednio w celu wytwarzania artykułów spożywczych - rozlewanych lub innych, lub jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych - rozlewanych lub innych, pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów, w ocenie Spółki, nie powinno być utożsamiane z jakąkolwiek zmianą przeznaczenia tychże Wyrobów i niespełnianiem warunków zastosowania zwolnienia.
W ocenie Spółki, zgodnie z omawianymi powyżej przepisami ustawy akcyzowej, do zastosowania przedmiotowego zwolnienia bez znaczenia jest fakt, że na etapie nabycia Wyrobów, a następnie ich odsprzedaży nie dochodzi do ich faktycznego wykorzystania do celów uprawniających do zastosowania zwolnienia. Istotny jest zamiar, w jakim owe Wyroby zostały bądź zostaną nabyte i odsprzedane, tj. zamiar stosowania do wytwarzania artykułów spożywczych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości, a w efekcie ich ostateczne zastosowanie w produkcji artykułów spożywczych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości – rozlewanych lub innych, lub jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych – rozlewanych lub innych, pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów.
Powyższe podejście zostało potwierdzone przez organy administracji podatkowej w wydanych indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego, dotyczących pośrednictwa w handlu aromatami, m.in. w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 lutego 2010 r., znak: IPPP3/443-1070/09-2/KB oraz z dnia 2 lutego 2010 r., znak: IPPP3/443-1033/09-2/JK oraz w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 września 2015 r., znak: IBPP4/4513-99/15/BP.
Mając na uwadze przedstawioną argumentacje, zdaniem Wnioskodawcy, jest on uprawniony do skorzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego dla alkoholu etylowego, zawartego w artykułach spożywczych lub półproduktach, określonego w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, również w sytuacji, gdy nabywane przez Wnioskodawcę Wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości nie zostają zastosowane bezpośrednio do wyprodukowania produktów spożywczych przez Wnioskodawcę, lecz zostają odsprzedane na rzecz kontrahentów, którzy dokonają ich dalszej odsprzedaży z przeznaczeniem do zastosowania do wytwarzania artykułów spożywczych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości – rozlewanych lub innych, lub jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych – rozlewanych lub innych, pod warunkiem, że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów.
Uzasadnienie stanowiska w zakresie pytania nr 3
Kwestia obrotu wyrobami zwolnionymi od akcyzy nie jest jednoznacznie uregulowana w przepisach akcyzowych. W przypadku odsprzedaży Wyrobów zawierających alkohol etylowy podstawą zwolnienia nadal będzie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, zgodnie z którym zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy zawarty w artykułach spożywczych lub półproduktach, o których mowa w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d. Tym samym, gdy przeznaczeniem odsprzedawanych Wyrobów zawierających w składzie alkohol etylowy jest produkcja artykułów spożywczych charakteryzujących się rzeczywistą objętościową mocą alkoholu nieprzekraczającą 1,2% objętości, Spółka uprawniona jest do zastosowania przedmiotowego zwolnienia.
Jak zostało wskazane w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, alkohol etylowy zawarty w Wyrobach o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, stosowanych do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych, korzysta ze zwolnienia od podatku akcyzowego określonego w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Żadne dodatkowe warunki nie zostały również określone w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Wnioskodawca nie ma zatem obowiązku spełniania dodatkowych warunków formalnych, które potwierdzałyby m.in. fakt, że odsprzedawane Wyroby rzeczywiście zostaną wykorzystane do celów objętych zwolnieniem, jak na przykład pobieranie od nabywców oświadczeń dotyczących przeznaczenia nabywanych i odsprzedawanych Wyrobów. Oczywistym jest fakt, że Spółka może nie mieć możliwości weryfikacji ani wpływu na to, w jaki sposób Wyroby zostaną wykorzystane przez nabywców.
Niemniej zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy akcyzowej, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy wiązaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:
a) było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub
b) nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy.
Zatem zdaniem Wnioskodawcy możliwość zastosowania przez Spółkę zwolnienia od akcyzy względem Wyrobów nie może być zakwestionowana nawet w przypadku, w którym późniejsze działania nabywców stanowiłyby naruszenie warunków do zastosowania tego zwolnienia. Finalnie to nabywca złamałby warunki zwolnienia i to nabywca zobowiązany by był do uiszczenia podatku akcyzowego z tego tytułu, co nie powinno mieć wpływu na możliwość zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej.
Powyższe stanowisko potwierdzane jest m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 marca 2017 r., znak 1462-IPPP3.4513.10.2017.1.MC, w której stwierdzono: „wypełnienie przez Wnioskodawcę wszystkich warunków zastosowania zwolnienia podatkowego określonych we właściwych przepisach ustawy, uwalnia Wnioskodawcę od odpowiedzialności za dalsze użycie niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zastosowania zwolnienia od akcyzy wyrobów akcyzowych. Podmiot odbierający (podmiot zużywający) wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy nadaje im odpowiednie przeznaczenie, określone w dokumencie dostawy, które ostatecznie zostaje zrealizowane w momencie zużycia ich do wskazanych celów. Zatem zużycie odebranych wyrobów akcyzowych do celów innych niż wynika to z dokumentu dostawy, obciążać będzie podmiot zużywający”.
Podobne stanowisko Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyjął również w interpretacji indywidualnej z dnia 5 stycznia 2021 r., znak 0111-KDIB3-3.4013.212.2020.2.JS, w której Organ stwierdził, że: „zatem ewentualne zużycie odebranych wyrobów akcyzowych przez podmiot zużywający do celów innych niż wynika to z dokumentu dostawy bądź e-DD, nie będzie obciążać Spółki (zarejestrowanego odbiorcy, który dostarczył wyroby z zachowaniem wszystkich warunków niezbędnych do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy). W szczególności, w sytuacji będącej przedmiotem pytania Spółka nie będzie podatnikiem z tytułu czynności, o której mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy”.
„Niemniej jednak, należy zaznaczyć, że w interesie podatników jest wykazanie, np. w toku prowadzonej kontroli lub prowadzonego postępowania, że ww. aromaty zawierające alkohol etylowy zwolniony od akcyzy będące przedmiotem nabycia wewnątrzwspólnotowego i zużycia zostały przeznaczone na cele objęte zwolnieniem”, co wskazał w interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia z dnia 25 sierpnia 2020 r., znak: 0111-KDIB3-3. 4013.121.2020.2.JS.
Jak to zostało wskazane w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 kwietnia 2012 r., znak: IBPP4/443-170/12/PK: „zatem uznać należy, iż powyższe zwolnienie nie jest uwarunkowane formalnymi wymogami, a jedynie zużyciem alkoholu etylowego zawartego w olejkach eterycznych lub mieszaninach substancji zapachowych w określonym celu. Tak więc, wystarczającym do zastosowania zwolnienia będzie wykazanie przez Wnioskodawcę, iż sprzeda mieszaniny substancji zapachowych zawierających alkohol etylowy określonym podmiotom na cele, o których mowa w art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy”.
Spółka zaznacza jednak, że ustawa akcyzowa oraz akty wykonawcze nie wskazują, jakimi dokumentami podmiot powinien się posłużyć, aby wykazać zasadność skorzystania z ww. zwolnienia. W związku z powyższym, w najlepszym interesie Wnioskodawcy jest to, że pomimo braku wyraźnych obowiązków wynikających z regulacji akcyzowych, gromadził oświadczenia nabywców o przeznaczeniu odsprzedawanych Wyrobów. Powyższe nie stoi w sprzeczności z regulacjami akcyzowymi ani też z praktyką rynkową czy też stanowiskami organów. Co więcej, organy podatkowe same podkreślają zasadność gromadzenia przez podatników, na wypadek ewentualnej kontroli lub postępowania podatkowego, dowodów potwierdzających sposób zużycia Wyrobów przez kontrahentów, uprawniający do stosowania zwolnienia od akcyzy.
Wskazać tutaj choćby należy stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zawarte w interpretacji indywidualnej z dnia 6 listopada 2018 r., znak: 0111-KDIB3-3.4013.204. 2018.1.WR: „(...) nie ma obowiązku pobierania lub składania oświadczeń dotyczących przeznaczenia nabywanych wewnątrzwspólnotowo i odsprzedawanych wyrobów oraz nie ma obowiązku wystawiania dokumentu dostawy. Niemniej jednak w interesie podatników jest wykazanie, np. w toku prowadzonej kontroli lub prowadzonego postępowania, że ww. aromaty zawierające alkohol etylowy zwolniony od akcyzy będące przedmiotem nabycia wewnątrzwspólnotowego i dalszej odsprzedaży, zostały przeznaczone na cele objęte zwolnieniem”. Podobnie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 2 lipca 2015 r., znak: IBPP4/4513-48/15/MK.
Zasadność wprowadzenia przez Wnioskodawcę odpowiednich mechanizmów zabezpieczających jego pozycję podatkową względem możliwości korzystania ze zwolnienia z opodatkowania akcyzą odsprzedawanych Wyrobów, potwierdza również interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 października 2013 r., znak: ILPP3/443-45/13-2/TW.
Dodatkowo wskazać należy, że oświadczenie o przeznaczeniu stanowić może dozwolony przepisami prawa podatkowego dowód. Jak wynika bowiem z art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W Ordynacji podatkowej zawarty zatem został otwarty katalog dowodów, w który wpisuje się oświadczenie o przeznaczeniu bez względu na jego formę.
Za poprawne i wystarczające procedury nabywania i sprzedaży Wyrobów Wnioskodawca uważa zatem:
1. Zamieszczenie oświadczenia Spółki na fakturze VAT sprzedażowej o następującej treści: „Nabywca oświadcza, że zakupione aromaty, zgodnie z ich przeznaczeniem, będą stosowane do wytwarzania artykułów spożywczych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości. Zakupione aromaty przeznaczone bezpośrednio do wytwarzania artykułów spożywczych; w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekroczy 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów. Sprzedawca nie będzie ponosił odpowiedzialności w przypadku wykorzystania aromatów niezgodnie z ich przeznaczeniem”.
2. Uzyskanie od odbiorcy Wyrobów podlegającego zwolnieniu oświadczenia o takiej samej treści (np. jednorazowo przy rozpoczęciu sprzedaży Wyrobów na rzecz danego odbiorcy lub poprzez umieszczenie go w umowie z kontrahentem).
3. Prowadzenie ewidencji nabycia i sprzedaży Wyrobów z zawartością alkoholu etylowego podlegających zwolnieniu.
4. Dodanie w specyfikacji produktu informacji o zalecanym dawkowaniu, które gwarantuje, że produkt finalny nie przekroczy 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów.
Reasumując, w przypadku sprzedaży zagranicznej Wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy, zawierających w swym składzie alkohol etylowy, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, które to stanowią dodatek do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych, w których ostateczna rzeczywista objętościowa moc alkoholu nie przekracza 1,2% objętości, dla udowodnienia przeznaczenia zgodnego ze zwolnieniem odsprzedawanych Wyrobów, o którym mowa w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, wystarczającym będzie, jeżeli Wnioskodawca uzyska od nabywców oświadczenie, że sprzedawane Wyroby będą stosowane lub będą odsprzedane z przeznaczeniem do zastosowania do wytwarzania artykułów spożywczych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości, Wyrobów – rozlewanych lub innych, lub jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych – rozlewanych lub innych, pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów.
Uzasadnienie stanowiska w zakresie pytania nr 4
Z uwagi na fakt, iż w przypadku Wyrobów mamy do czynienia z alkoholem etylowym zawartym w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., a więc z wyrobem akcyzowym wymienionym w pozycji nr 43 załącznika nr 1 do ustawy akcyzowej, jednak nie wymienionym wprost w załączniku nr 2 do ustawy akcyzowej, rozważenia wymaga czy taki alkohol etylowy, zawarty w wyrobie niebędącym wyrobem akcyzowym, uznać należy za wyrób wymieniony w załączniku nr 2.
W załączniku nr 2 do ustawy akcyzowej, zawierającym wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy, i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o których mowa w dyrektywie Rady 92/12/EWG wymieniono:
- W pozycji 17 pod kodem CN 2207 - Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone;
- W pozycji 18 pod kodem CN 2208 - Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 80% obj.; wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe.
W załączniku nr 2 nie został natomiast wymieniony „alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2 proc obj.”. Taka kategoria została natomiast umieszczona w załączniku nr 1 do Ustawy akcyzowej pod pozycją 43.
Zaznaczyć należy, iż pozycja 17 i 18 załącznika nr 2 do ustawy akcyzowej obejmuje tylko samoistny alkohol etylowy, a nie alkohol będący składnikiem wyrobów nieakcyzowych. Gdyby intencją ustawodawcy było uznawanie alkoholu etylowego zawartego w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., za wyrób z załącznika nr 2, to zdaniem Wnioskodawcy, taka kategoria znalazłaby się właśnie w załączniku nr 2 do ustawy akcyzowej.
Takie stanowisko potwierdza również interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 maja 2023 r., znak: 0111-KDIB3-3.4013.96.2023.1.MAZ, w której Organ wskazał, że: „Wprawdzie produkt o wskazanym kodzie CN 3820 00 00 nie jest wyrobem akcyzowym (nie został wymieniony w załączniku nr 1 do ustawy), natomiast wyrobem akcyzowym jest zawarty w tym produkcie alkohol etylowy całkowicie skażony. Wynika to z faktu, że w poz. 43 załącznika nr 1 do ustawy został wymieniony alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj.”.
Podsumowując, w opinii Wnioskodawcy, alkohol etylowy zawarty w Wyrobach należy traktować jako wyrób akcyzowy niewymieniony w załączniku nr 2 do ustawy akcyzowej.
Uzasadnienie stanowiska w zakresie pytania nr 5
Zgodnie z art. 138c ust. 1 pkt 2 ustawy akcyzowej, ewidencję wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo jest obowiązany prowadzić podatnik nabywający wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, znajdujące się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Jak zostało wskazane w uzasadnieniu do stanowiska w zakresie pytania nr 4, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., nie można uznać za wyrób z załącznika nr 2, gdyż pozycje 17 i 18 załącznika nr 2 do ustawy akcyzowej odnoszą się do wyłącznie do samoistnego alkoholu etylowego.
Z uwagi więc na to, że załącznik nr 2 do ustawy akcyzowej nie zawiera pozycji odnoszącej się do alkoholu etylowego zawartego w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., tak jak ma to miejsce w załączniku nr 1 pod pozycją 43, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż alkohol etylowy zawarty w Wyrobach nie powinien być traktowany jako wyrób z załącznika nr 2 do ustawy akcyzowej. Dodać również należy, że zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie podatki.gov.pl (link: https://www.podatki.gov.pl/akcyza/abc-akcyza/rejestracja/), Wnioskodawca nie podlega obowiązkowi dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w podatku akcyzowym, a więc nie jest podatnikiem.
Tym samym w ocenie Wnioskodawcy, Spółka nie powinna prowadzić ewidencji akcyzowej wyrobów nabywanych wewnątrzwspólnotowo, o której mowa w art. 138c ust. 1 pkt 2 ustawy akcyzowej.
Uzasadnienie stanowiska w zakresie pytania nr 6
W myśl art. 138c ust. 1 pkt 3 ustawy akcyzowej, ewidencję wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo obowiązany jest prowadzić podatnik nabywający wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa.
Artykuł 138c ust. 1 pkt 3 ustawy akcyzowej precyzuje, że obowiązek prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo dotyczy podatnika podatku akcyzowego.
Zgodnie z artykułem 7 § 1 Ordynacji podatkowej, podatnik to osoba fizyczna, prawna lub inna jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej, która na podstawie ustaw podatkowych podlega obowiązkowi podatkowemu.
Artykuł 13 ust. 1 ustawy akcyzowej określa podatnika tego podatku jako podmiot wykonujący czynności opodatkowane akcyzą albo wobec którego zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą.
W świetle artykułu 10 ust. 1 ustawy akcyzowej, obowiązek podatkowy w zakresie akcyzy powstaje w dniu wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu. Przedmiotem akcyzy są natomiast określone stany faktyczne lub czynności wymienione w artykule 8 tej ustawy.
W zaistniałym stanie faktycznym [zdarzeniu przyszłym] Spółka nie przeprowadza innych działań, które skutkowałyby powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie akcyzy – Spółka korzystać będzie ze zwolnienia od podatku akcyzowego, o którym mowa w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej.
Dodatkowo, zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie podatki.gov.pl (link: https://www.podatki.gov.pl/akcyza/abc-akcyza/rejestracja/), Wnioskodawca nie podlega obowiązkowi dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w podatku akcyzowym.
W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka nie kwalifikuje się jako podatnik akcyzy w rozumieniu art. 13 ust. 1 ustawy akcyzowej, a więc nie podlega regulacjom zawartym w art. 138c ust. 1 pkt 3 ustawy akcyzowej i nie powinna prowadzić ewidencji akcyzowej.
Uzasadnienie stanowiska w zakresie pytania nr 7
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 16a ustawy akcyzowej, e-SAD jest to elektroniczny uproszczony dokument administracyjny, na podstawie którego przemieszcza się, w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy:
a) wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy,
b) alkohol etylowy całkowicie skażony środkami dopuszczonymi do skażania alkoholu etylowego na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażania alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz. Urz. WE L 288 z 23.11.1993, str. 12, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 9, t. 1, str. 249, z późn. zm.).
Natomiast, w myśl art. 46pa ustawy akcyzowej, wewnątrzwspólnotowe przemieszczanie wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy odbywa się z użyciem Systemu na podstawie e-SAD lub dokumentu zastępującego e-SAD, jeżeli wyroby wymienione w załączniku nr 2 do ustawy są przemieszczane w ramach:
1) dostawy wewnątrzwspólnotowej od uprawnionego wysyłającego na terytorium kraju do uprawnionego odbiorcy na terytorium państwa członkowskiego,
2) nabycia wewnątrzwspólnotowego do uprawnionego odbiorcy na terytorium kraju od uprawnionego wysyłającego na terytorium państwa członkowskiego
- z tym, że w przypadku wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 5a, wewnątrzwspólnotowe przemieszczanie poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy odbywa się z użyciem Systemu na podstawie e-SAD lub dokumentu zastępującego e-SAD, jeżeli wyroby te są przemieszczane luzem.
Korzystanie z dokumentów e-SAD jest równoznaczne z koniecznością posiadania odpowiedniego statusu, w związku z czym do przepisów ustawy akcyzowej dodano definicję „uprawnionego wysyłającego” oraz „uprawnionego odbiorcy”; zgodnie z:
- art. 2 ust. 1 pkt 16c ustawy akcyzowej, „uprawniony wysyłający” to podmiot posiadający numer akcyzowy, który wysyła w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej wyroby akcyzowe poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie e-SAD albo dokumentu zastępującego e-SAD, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym podmiot prowadzący skład podatkowy lub zarejestrowanego wysyłającego;
- art. 2 ust. 1 pkt 16d [ustawy akcyzowej], „uprawniony odbiorca” to podmiot posiadający numer akcyzowy, który odbiera w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego wyroby akcyzowe poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie e-SAD albo dokumentu zastępującego e-SAD, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym podmiot prowadzący skład podatkowy lub zarejestrowanego odbiorcę.
Jak już zostało wspomniane w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4, w ocenie Wnioskodawcy alkohol etylowy zawarty w Wyrobach nie jest wyrobem wymienionym w załączniku nr 2 do ustawy akcyzowej. Zatem z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że obowiązek stosowania dokumentów e-SAD nie dotyczy alkoholu etylowego zawartego w wyrobach nieakcyzowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj.
Ponadto Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę na opublikowane przez Ministerstwo Finansów wyjaśnienia w zakresie stosowania dokumentów e-SAD, w przypadku przemieszczania wyrobów nieakcyzowych zawierających w swoim składzie alkohol etylowy całkowicie skażony. Zgodnie z tymi wyjaśnieniami: „W przypadku wyrobów nieakcyzowych, które zawierają w swoim składzie alkohol etylowy o mocy objętościowej powyżej 1,2%, całkowicie skażony zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 3199/931), nie jest wymagane przemieszczanie w obrocie wewnątrzwspólnotowym poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy w Systemie EMCS na podstawie dokumentu e-SAD (albo dokumentu zastępującego e-SAD, jeżeli System EMCS jest niedostępny)”.
Co prawda powyższe wyjaśnienia dotyczą alkoholu etylowego skażonego, niemniej, w ocenie Wnioskodawcy, tożsame wyłączenie powinno dotyczyć także wewnątrzwspólnotowego przemieszczania wyrobów nieakcyzowych, zawierających w swoim składzie alkohol etylowy nieskażony, zwolniony od podatku akcyzowego.
Na koniec należy dodać argument racjonalnego ustawodawcy – gdyby ustawodawca chciał, aby alkohol zawarty w wyrobach nieakcyzowych, zwolniony z podatku akcyzowego na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej był objęty obowiązkiem e-SAD, wskazałby to wprost w art. 2 ust. 1 pkt 16a ustawy akcyzowej.
Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, uznać należy, iż w stosunku do alkoholu etylowego przekraczającego 1,2% rzeczywistej objętości, zawartego w Wyrobach nabywanych i dostarczanych wewnątrzwspólnotowo, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do stosowania elektronicznego uproszczonego dokumentu administracyjnego e-SAD.
Uzasadnienie stanowiska w zakresie pytania nr 8
Przepis art. 63 ust 1 ustawy akcyzowej przewiduje, że do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej powstałe albo mogące powstać zobowiązanie podatkowe albo powstałe lub mogące powstać zobowiązanie podatkowe oraz opłatę paliwową, której obowiązek zapłaty powstał albo może powstać, są obowiązane następujące podmioty:
1) podmiot prowadzący skład podatkowy;
2) zarejestrowany odbiorca;
3) zarejestrowany wysyłający;
4) podatnik, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
5) uprawniony odbiorca;
6) podmiot pośredniczący;
7) przedstawiciel podatkowy;
8) pośredniczący podmiot tytoniowy, z wyłączeniem przedsiębiorcy zagranicznego, o którym mowa w art. 20d pkt 1 lit. c;
9) podmiot reprezentujący przedsiębiorcę zagranicznego, o którym mowa w art. 20d pkt 1 lit. c;
10) wysyłający podmiot zagraniczny;
11) podatnik, o którym mowa w art. 78 ust. 3.
Jednocześnie ustawa akcyzowa przewiduje także wyłączenie od powyższego. Zgodnie z art. 63 ust. 1a ustawy akcyzowej, obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego nie dotyczy wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.
W świetle art. 78 ust. 1 ustawy akcyzowej, w przypadku, gdy uprawniony odbiorca nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, znajdujące się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, na potrzeby wykonywanej na terytorium kraju działalności gospodarczej, jest obowiązany:
a. bez wezwania organu podatkowego, złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację uproszczoną, według ustalonego wzoru oraz obliczyć akcyzę i dokonać jej zapłaty na terytorium kraju, na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w terminie 10 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, w przypadku, gdy nabywane wyroby są opodatkowane na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa;
b . złożyć zabezpieczenie akcyzowe, przed wyprowadzeniem wyrobów akcyzowych z miejsca wysyłki na terytorium państwa członkowskiego przez uprawnionego wysyłającego na terytorium państwa członkowskiego, w przypadku, gdy nabywane wyroby są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa;
c. bez wezwania organu podatkowego, złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację, o której mowa w art. 24e ust. 1, w terminie określonym w tym przepisie, w przypadku, gdy nabywane wyroby akcyzowe są objęte na terytorium kraju zerową stawką akcyzy.
Mając na uwadze, że alkohol etylowy zawarty w Wyrobach nabywanych i dostarczanych wewnątrzwspólnotowo nie korzysta z zerowej stawki akcyzy ze względu na przeznaczenie, wspomniane w art. 63 ust. 1a [ustawy akcyzowej] wyłączenie od obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego nie będzie miało zastosowania w przypadku Wnioskodawcy.
Niemniej nabywane wewnątrzwspólnotowo Wyroby, w ocenie Wnioskodawcy, mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej. Oznacza to, iż w stosunku do Wyrobów z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym, podobnie jak w przypadku wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie. W opinii Wnioskodawcy oznacza to, że ostatecznie wyroby zwolnione od akcyzy również powinny móc korzystać z tożsamych uprawnień, tj. ze zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.
Tym samym, uznać należy, że w opisanej sytuacji Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego Wyrobów na podstawie dokumentów e-SAD.
Uzasadnienie stanowiska w zakresie pytania nr 9
Zgodnie z art. 24e ust. 1 Ustawy akcyzowej w zakresie wyrobów akcyzowych:
1. objętych zwolnieniem od akcyzy, z wyjątkiem zwolnień częściowych lub zwolnień realizowanych przez zwrot akcyzy, lub zwolnień ubytków wyrobów akcyzowych, lub całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 30 ust. 3,
2. wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy
- podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru za kwartalny okres rozliczeniowy w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy (dokonano wewnątrzwspólnotowego nabycia).
W przedstawionym stanie faktycznym [zdarzeniu przyszłym], w sytuacji, gdy Wnioskodawca jako podmiot dokonuje czynności faktycznych dotyczących Wyrobów, które w opinii Wnioskodawcy powinny móc korzystać ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej, i jednocześnie nie dokonuje czynności opodatkowanych podatkiem akcyzowym, nie ma obowiązku składania deklaracji kwartalnych AKC-KZ, o których mowa w art. 24e ustawy akcyzowej.
Zgodnie z art. 24e ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, w zakresie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy, z wyjątkiem zwolnień częściowych lub zwolnień realizowanych przez zwrot akcyzy, lub zwolnień ubytków wyrobów akcyzowych, lub całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 30 ust. 3, podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru za kwartalny okres rozliczeniowy w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Literalne brzmienie art. 24e ust. 1 ustawy akcyzowej wskazuje, że obowiązek składania deklaracji kwartalnych (AKC-KZ) obejmuje podatnika podatku akcyzowego. Podatnikiem, w rozumieniu art. 7 § 1 Ordynacji podatkowej, jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Z kolei w art. 13 ust. 1 ustawy akcyzowej ustawodawca zdefiniował podatnika podatku akcyzowego jako podmiot dokonujący czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec którego zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy akcyzowej, obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą. Natomiast przedmiotem opodatkowania akcyzą są stany faktyczne lub czynności wymienione w art. 8 ustawy akcyzowej.
W przedstawionym stanie faktycznym [zdarzeniu przyszłym] Spółka nie dokonuje innych czynności, z którymi wiązałoby się powstanie obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym. Biorąc zatem pod uwagę, że Spółka nie jest podatnikiem akcyzy w rozumieniu przywołanego powyżej art. 13 ust. 1 ustawy akcyzowej, nie jest adresatem normy wynikającej z art. 24e ust. 1a ustawy akcyzowej.
W ocenie Spółki potencjalne zaistnienie jednego z wymienionych w powyższych przepisach stanów faktycznych lub wykonanie czynności (np. niedochowanie warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia z akcyzy) skutkowałoby obowiązkiem złożenia deklaracji AKC-4. Tym samym, na podstawie art. 24e ust. 1a ustawy o podatku akcyzowym, Spółka nie byłaby zobowiązana do składania deklaracji AKC-KZ.
Ponadto Wnioskodawca zwraca uwagę, że w sprawach dotyczących podmiotów niedokonujących czynności opodatkowanych, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydawał rozstrzygnięcie analogiczne do stanowiska Spółki. W interpretacji indywidualnej z 7 lipca 2023 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.162.2023.1.AM), dyrektor KIS wskazał, że:
„W związku z tym, w sytuacji, gdy użycie tych wyrobów akcyzowych (objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie) będzie zgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy i nastąpi z zachowaniem warunków uprawniających do tego zwolnienia od akcyzy, nie powstanie po Państwa stronie obowiązek podatkowy. W konsekwencji nie będą Państwo zobowiązani do składania deklaracji podatkowej za kwartalne okresy rozliczeniowe w zakresie nabywanych i zużywanych olejów i preparatów smarowych objętych zwolnieniem ze względu na przeznaczenie. Natomiast w przypadku, gdy użycie tych wyrobów akcyzowych, objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, będzie niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy lub nastąpi bez zachowania warunków uprawniających do tego zwolnienia od akcyzy, powstanie obowiązek podatkowy i Spółka będzie zobowiązana do złożenia deklaracji miesięcznych, co wyklucza obowiązek złożenia deklaracji kwartalnych”.
Ponadto w interpretacji indywidualnej z dnia 16 sierpnia 2024 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.133. 2024.1.AM), Dyrektor KIS wskazał, że: „mając na uwadze powyższe wskazać należy, że nie są Państwo zobowiązani do składania deklaracji kwartalnych na podstawie art. 24e ust. 1 ustawy.
Z okoliczności sprawy nie wynika bowiem, aby byli Państwo podatnikiem podatku akcyzowego, zobowiązanym do składania deklaracji kwartalnych w podatku akcyzowym. Jak wynika bezpośrednio z treści złożonego przez Państwa wniosku, nie dokonują Państwo czynności, w wyniku których powstaje po Państwa stronie obowiązek podatkowy.
Zatem odpowiadając bezpośrednio na przedstawione przez Państwa wątpliwości wskazać należy, że jako podmiot pośredniczący, dostarczając wyroby akcyzowe oznaczone kodami CN od 2711 12 11 do 2711 19 00 oraz 2901 10 00 w zwolnieniu od akcyzy ze względu na przeznaczenie oraz nie dokonując czynności opodatkowanych akcyzą, nie są Państwo zobowiązani do składania deklaracji podatkowych na podstawie art. 24e ustawy”.
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca jako podmiot niedokonujący czynności opodatkowanych podatkiem akcyzowym, i wobec którego co do zasady nie powstanie obowiązek podatkowy, nie ma obowiązku składania deklaracji kwartalnej AKC-KZ.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:
- nieprawidłowe w zakresie zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego zawartego w opisanych Wyrobach nabywanych wewnątrzwspólnotowo (pytanie nr 1);
- nieprawidłowe w zakresie zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego zawartego w nabywanych Wyrobach, które zostaną sprzedane na rzecz kontrahentów, dokonujących dalszej odsprzedaży tych Wyrobów (pytanie nr 2);
- prawidłowe w zakresie uzyskania od nabywców Wyrobów sprzedawanych za granicę, zawierających alkohol etylowy zwolniony od akcyzy, oświadczeń o ich przeznaczeniu (pytanie nr 3);
- prawidłowe w zakresie rozpoznania, czy zawarty w Wyrobach alkohol etylowy należy traktować jako wyrób akcyzowy z załącznika nr 2 do ustawy (pytanie nr 4);
- prawidłowe w zakresie braku obowiązku prowadzenia ewidencji alkoholu etylowego zawartego w nabywanych wewnątrzwspólnotowo Wyrobach, na podstawie art. 138c ust. 1 pkt 2 ustawy (pytania nr 5);
- nieprawidłowe w zakresie braku obowiązku prowadzenia ewidencji alkoholu etylowego zawartego w nabywanych wewnątrzwspólnotowo Wyrobach, na podstawie art. 138c ust. 1 pkt 3 ustawy (pytanie nr 6);
- prawidłowe w zakresie braku obowiązku stosowania dokumentu e-SAD w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej alkoholu etylowego zawartego w opisanych Wyrobach (pytanie nr 7);
- nieprawidłowe w zakresie braku obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej alkoholu etylowego zawartego w opisanych Wyrobach (pytanie nr 8);
- nieprawidłowe w zakresie braku obowiązku składania deklaracji podatkowych, w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym alkoholu etylowego zawartego w opisanych Wyrobach (pytanie nr 9).
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 126, ze zm.; dalej jako: „ustawa” lub „ustawa o podatku akcyzowym”):
Ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej „akcyzą”, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.
Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy:
Wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych, wyroby nowatorskie, urządzenia do waporyzacji, zestawy części do urządzeń do waporyzacji, saszetki nikotynowe i inne wyroby nikotynowe, wymienione w załączniku nr 1 do ustawy.
Pod pozycją 17 załącznika nr 1 do ustawy, zawierającego wykaz wyrobów akcyzowych, pod kodem CN 2207, został wymieniony alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone.
Pod pozycją 18 załącznika nr 1 do ustawy, pod kodem CN 2208, został wymieniony alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 80% obj.; wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe.
Natomiast pod pozycją 43 załącznika nr 1 do ustawy, bez względu na kod CN wyrobu zawierającego alkohol etylowy, został wymieniony alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj.
W świetle art. 93 ust. 1 ustawy:
Do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się:
1) wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej;
2) wyroby objęte pozycjami CN 2204, 2205 i 2206 00, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22% objętości;
3) napoje zawierające rozcieńczony lub nierozcieńczony alkohol etylowy.
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Określenie terytorium kraju oznacza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Natomiast jak wskazano w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy:
Określenie terytorium państwa członkowskiego oznacza terytorium państwa, do którego zgodnie z art. 52 Traktatu o Unii Europejskiej oraz art. 349 i 355 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej mają zastosowanie te Traktaty, z wyłączeniem terytorium kraju […].
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy:
Określenie terytorium Unii Europejskiej oznacza terytorium kraju oraz terytoria państw członkowskich.
W rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku akcyzowym:
Użyte w ustawie określenie eksport oznacza wywóz wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej potwierdzony przez organ celny, o którym mowa w art. 221 ust. 2 lub art. 332 ust. 3-4 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz.Urz. UE L 343 z 29.12.2015, str. 558, z późn. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem 2015/2447”, zgodnie z przepisami tego rozporządzenia.
Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy:
Użyte w ustawie określenie dostawa wewnątrzwspólnotowa oznacza przemieszczanie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego.
Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 9 ustawy:
Nabycie wewnątrzwspólnotowe oznacza przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.
W świetle art. 2 ust. 1 pkt 16a ustawy:
Określenie e-SAD oznacza elektroniczny uproszczony dokument administracyjny, na podstawie którego przemieszcza się, w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy:
a) wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy,
b) alkohol etylowy całkowicie skażony środkami dopuszczonymi do skażania alkoholu etylowego na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz.Urz. WE L 288 z 23.11.1993, str. 12, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 9, t. 1, str. 249, z późn. zm.).
Jak wskazano w art. 8 ust. 1 ustawy:
Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
1) produkcja wyrobów akcyzowych;
2) wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;
3) import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem:
a) importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów,
b) importu wyrobów akcyzowych wprowadzonych do składu podatkowego, w celu dopuszczenia ich do obrotu w rozumieniu przepisów prawa celnego i objęcia procedurą zawieszenia poboru akcyzy, w miejscu importu znajdującym się w tym składzie podatkowym,
c) przypadków, gdy dług celny wygasł na podstawie art. 124 ust. 1 lit. e-g lub k unijnego kodeksu celnego;
4) nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;
4a) nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, dokonywane do składu podatkowego w celu objęcia ich procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli wprowadzenie tych wyrobów do składu podatkowego nie nastąpiło;
5) wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
6) wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.
Stosownie do art. 8 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy:
Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:
1) użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:
a) było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub
b) nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy.
2) dostarczenie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, jeżeli odbyło się ono bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia od akcyzy.
W myśl art. 8 ust. 6 ustawy:
Jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
Jak stanowi art. 10 ust. 1 ustawy:
Obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
Stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy:
Obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, z wyłączeniem wyrobów węglowych i wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 4a, powstaje z dniem otrzymania tych wyrobów przez podatnika.
W świetle art. 13 ust. 1 ustawy:
Podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą […].
Jak stanowi art. 21 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym:
Podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:
1) składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru,
2) obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego
- za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
Zgodnie z art. 24e ust. 1 ustawy:
W zakresie wyrobów akcyzowych:
1) objętych zwolnieniem od akcyzy, z wyjątkiem zwolnień częściowych lub zwolnień realizowanych przez zwrot akcyzy, lub zwolnień ubytków wyrobów akcyzowych, lub całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 30 ust. 3,
2) wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy
- podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru za kwartalny okres rozliczeniowy w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.
W myśl art. 24e ust. 1a ustawy:
W przypadku gdy podatnik jest obowiązany do wykazania w deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 i 2, art. 21a ust. 1,art. 24,art. 24a,art. 24b ust. 1 i art. 24ba, również wyrobów, o których mowa w ust. 1, nie składa deklaracji, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem art. 21a ust. 1a.
Jak wskazano w art. 21 ust. 3 pkt 1 ustawy:
Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania w zakresie, w jakim podatnik jest obowiązany do złożenia deklaracji uproszczonej, obliczenia i zapłaty akcyzy, o których mowa wart. 78 ust. 1 pkt 3.
Zgodnie z art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy:
Zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy zawarty w artykułach spożywczych lub półproduktach, o których mowa w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d.
Stosownie do art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy:
Zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie również napoje alkoholowe używane bezpośrednio do wytwarzania artykułów spożywczych - rozlewanych lub innych, lub jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych - rozlewanych lub innych, pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów - wyłącznie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 4 lub 8, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 2 oraz w ust. 6, 12 i 13; w przypadku podmiotu zużywającego zwolnienie od akcyzy dotyczy ilości nieprzekraczających dopuszczalnych norm zużycia, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 2 lit. b oraz ust. 2 pkt 3.
Powyższy przepis ustawy stanowi wyraz implementacji art. 27 ust. 1 lit. f dyrektywy
Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (Dz.Urz. UE. L 1992 Nr 316, str. 21; dalej jako: „Dyrektywa 92/83/EWG”), który stanowi, że:
Państwa Członkowskie zwalniają produkty objęte niniejszą dyrektywą z ujednoliconego podatku akcyzowego na warunkach, które zostaną przez nie określone w celu zagwarantowania prawidłowego i uczciwego stosowania takich zwolnień oraz zapobiegania wszelkim ewentualnym wypadkom uchylania się, omijania lub naruszania tych przepisów gdy są one używane bezpośrednio lub jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania środków spożywczych (rozlewanych lub innych), pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu w tych produktach nie przekracza: 8,5 litra czystego alkoholu na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów czystego alkoholu na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów.
Stosownie do art. 38 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia dodatkowe warunki i tryb stosowania zwolnień, o których mowa w art. 30,art. 31a i art. 32, w szczególności w zakresie ewidencjonowania i dokumentowania uprawnienia do stosowania zwolnień - uwzględniając specyfikę obrotu wyrobami akcyzowymi objętymi zwolnieniem oraz konieczność zapewnienia właściwej kontroli stosowania zwolnień od akcyzy.
W myśl art. 46pa ustawy:
Wewnątrzwspólnotowe przemieszczanie wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy odbywa się z użyciem Systemu na podstawie e-SAD lub dokumentu zastępującego e-SAD, jeżeli wyroby wymienione w załączniku nr 2 do ustawy są przemieszczane w ramach:
1)dostawy wewnątrzwspólnotowej od uprawnionego wysyłającego na terytorium kraju do uprawnionego odbiorcy na terytorium państwa członkowskiego,
2)nabycia wewnątrzwspólnotowego do uprawnionego odbiorcy na terytorium kraju od uprawnionego wysyłającego na terytorium państwa członkowskiego
- z tym że w przypadku wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 5a, wewnątrzwspólnotowe przemieszczanie poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy odbywa się z użyciem Systemu na podstawie e-SAD lub dokumentu zastępującego e-SAD, jeżeli wyroby te są przemieszczane luzem.
Zgodnie z art. 63 ust. 1 ustawy:
Do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej powstałe albo mogące powstać zobowiązanie podatkowe albo powstałe lub mogące powstać zobowiązanie podatkowe oraz opłatę paliwową, której obowiązek zapłaty powstał albo może powstać, są obowiązane następujące podmioty:
1) podmiot prowadzący skład podatkowy;
2) zarejestrowany odbiorca;
3) zarejestrowany wysyłający;
4) podatnik, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
5) uprawniony odbiorca;
6) podmiot pośredniczący;
7) przedstawiciel podatkowy;
8) pośredniczący podmiot tytoniowy, z wyłączeniem przedsiębiorcy zagranicznego, o którym mowa w art. 20d pkt 1 lit. c;
9) podmiot reprezentujący przedsiębiorcę zagranicznego, o którym mowa w art. 20d pkt 1 lit. c;
10) wysyłający podmiot zagraniczny;
11) podatnik, o którym mowa w art. 78 ust. 3.
W art. 63 ust. 1a ustawy wskazano, że:
Obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego nie dotyczy wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.
Stosownie do art. 78 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym:
W przypadku gdy podatnik nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, inne niż określone w art. 40 ust. 7, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, na potrzeby wykonywanej na terytorium kraju działalności gospodarczej, jest obowiązany:
1) przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych na terytorium kraju dokonać zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu skarbowego;
2) złożyć zabezpieczenie akcyzowe;
3) bez wezwania organu podatkowego, złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację uproszczoną, o której mowa w ust. 1 pkt 3, oraz obliczyć akcyzę i dokonać jej zapłaty na terytorium kraju w sposób i terminie określonych w tym przepisie.
W myśl art. 78 ust. 1 pkt 3 ustawy:
W przypadku gdy uprawniony odbiorca nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, znajdujące się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, na potrzeby wykonywanej na terytorium kraju działalności gospodarczej, jest obowiązany bez wezwania organu podatkowego, złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację uproszczoną, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć akcyzę i dokonać jej zapłaty na terytorium kraju, na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w terminie 10 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, w przypadku gdy nabywane wyroby są opodatkowane na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa.
Jak wskazano w art. 138c ust. 1 ustawy:
Ewidencję wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo prowadzą:
1) zarejestrowany odbiorca, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca;
2) podatnik nabywający wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, znajdujące się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej na terytorium kraju;
3) podatnik nabywający wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa.
Państwa wątpliwości dotyczą:
- zastosowania zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego zawartego w artykułach spożywczych lub półproduktach, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego opisanych Wyrobów (pytanie nr 1);
- możliwości skorzystania przez Wnioskodawcę ze zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego zawartego w artykułach spożywczych lub półproduktach w sytuacji, gdy nabywane Wyroby zostaną sprzedane na rzecz kontrahentów, dokonujących dalszej odsprzedaży tych Wyrobów (pytanie nr 2);
- uzyskania od nabywców Wyrobów – sprzedawanych za granicę (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów lub eksport), zawierających alkohol etylowy zwolniony od akcyzy - oświadczenia, że Wyroby będą stosowane lub będą odsprzedawane z przeznaczeniem do wytwarzania artykułów spożywczych o zawartości alkoholu nie większej niż wskazana w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy (pytanie nr 3);
- rozpoznania, czy zawarty w Wyrobach alkohol etylowy o rzeczywistej objętościowej mocy przekraczającej 1,2% obj., należy traktować jako wyrób akcyzowy z załącznika nr 2 do ustawy (pytanie nr 4);
- obowiązku prowadzenia ewidencji alkoholu etylowego zawartego w nabywanych wewnątrzwspólnotowo Wyrobach, na podstawie art. 138c ust. 1 pkt 2 ustawy (pytanie nr 5);
- obowiązku prowadzenia ewidencji alkoholu etylowego zawartego w nabywanych wewnątrzwspólnotowo Wyrobach, na podstawie art. 138c ust. 1 pkt 3 ustawy (pytanie nr 6);
- obowiązku stosowania dokumentu e-SAD w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, alkoholu etylowego zawartego w opisanych Wyrobach (pytanie nr 7);
- obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej alkoholu etylowego zawartego w opisanych Wyrobach (pytanie nr 8);
- obowiązku składania deklaracji podatkowych, o których mowa w art. 24e ustawy w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym alkoholu etylowego zawartego w opisanych wyrobach (pytanie nr 9).
Spółka nabywa półprodukty stanowiące dodatek do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych o właściwościach m.in aromatyzujących (dalej określone jako: „Wyrób”), zarówno od dostawców krajowych, jak i zagranicznych (w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz importu). Wyroby są wyrobami nieakcyzowymi i nie są wyrobami czekoladowymi. Nabywane przez Spółkę aromaty zostały pierwotnie zaklasyfikowane do kodu CN 3302 10 90. Wnioskodawca otrzymał, dla czterech wskazanych rodzajów Wyrobów, wiążące informacje taryfowe (WIT), które zaklasyfikowano do kodu CN 2103 90 90. Od dnia ich wydania Spółka stosuje klasyfikację do kodu CN 2103 90 90 wobec Wyrobów. Wyroby są nabywane w zbiorczych pojemnikach, np. 1 000 l, a następnie w zakładzie Spółki jest dokonywany ich rozlew do buteleczek o pojemności 30-38 ml, przy czym ich właściwości nie ulegają zmianie. Wyroby nie są rozcieńczane i nie dodaje się do nich żadnych innych dodatkowych składników – Spółka nie poddaje sprzedawanych Wyrobów procesowi przetwórczemu (skład rozlewanych Wyrobów faktycznie pozostaje niezmieniony). Alkohol etylowy zawarty w Wyrobach jest klasyfikowany do kodu CN 2207 10 00 90. Procentowy udział alkoholu etylowego w składzie Wyrobów jest bardzo różny i wynosi od 1,2 % do 70%. Zawartość alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg Wyrobu jest następująca: waniliowy – 36,11 l lub 26,48 l; migdałowy – 88,69 l; rumowy – 12,67 l lub 8,87 l; kawowy – 1,52 l. Wyroby są sprzedawane przez Spółkę zarówno do odbiorców krajowych, jak i zagranicznych (dostawa wewnątrzwspólnotowa, eksport) w buteleczkach o pojemności 30-38 ml. Nabywane i sprzedawane przez Spółkę Wyroby nie są przeznaczone do bezpośredniego spożycia, stanowią jedynie dodatek do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych, w których ostateczna rzeczywista objętościowa mocy alkoholu nie przekracza 1,2% objętości ani zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów. Odsprzedawane przez Spółkę Wyroby (zarówno w kraju, jak i za granicę) są przez kontrahentów (jednostki powiązane ze Spółką) odsprzedawane dalej do finalnych nabywców, z przeznaczeniem do wytwarzania artykułów spożywczych (m.in. do wypieku ciast) o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości oraz zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów. Kontrahenci Spółki pełnią wyłącznie funkcję podmiotów handlowych – te podmioty nigdy nie zużywają bezpośrednio Wyrobów, tylko zajmują się ich dystrybucją na rynkach lokalnych.
Mając na uwadze przedstawione w sprawie okoliczności i zacytowane wyżej przepisy wyjaśnić na wstępie należy, że alkohol etylowy, w tym zawarty w innych wyrobach o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości podlega co do zasady opodatkowaniu akcyzą. Tym samym w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego alkoholu etylowego klasyfikowanego do kodu CN 2207 10 00 90, zawartego w wyrobach nieakcyzowych (Wyrobach), alkohol ten podlega opodatkowaniu akcyzą, a Spółka dokonując tego nabycia staje się podatnikiem z tytułu czynności o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 4 ustawy.
Należy zauważyć, że od wskazanych w art. 8 ustawy zasad opodatkowania akcyzą nabycia wewnątrzwspólnotowego, importu oraz nabycia na terytorium kraju alkoholu etylowego o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2%, zawartego we wskazanych we wniosku Wyrobach, istnieje wyjątek wynikający z brzmienia art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy. W myśl tego przepisu zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy zawarty w zawarty w artykułach spożywczych lub półproduktach, o których mowa w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy. Przepis art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy służy więc doprecyzowaniu w jakich artykułach spożywczych lub półproduktach ma być zawarty alkohol etylowy, który korzysta ze wskazanego zwolnienia. Zwolnienie od akcyzy dotyczy zatem alkoholu etylowego zawartego w artykułach spożywczych - rozlewanych lub innych, lub jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych - rozlewanych lub innych, pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów. Ustawodawca posłużył się w tym przepisie sformułowaniem „w każdym przypadku”, co wskazuje, że zamieszczone w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy limity ilościowe alkoholu dotyczą zarówno artykułów spożywczych, czyli gotowych produktów, jak i półproduktów (towarów handlowych), służących do wytwarzania tych artykułów spożywczych.
Powyższą wykładnię potwierdza przepis art. 27 ust. 1 lit. f Dyrektywy 92/83/EWG, który zwalnia produkty objęte tą Dyrektywą, gdy są one używane bezpośrednio lub jako składnik do półproduktów do wytwarzania środków spożywczych (rozlewanych lub innych) pod warunkiem, że w każdym przypadku zawartość alkoholu w tych produktach nie przekracza: 8,5 litra czystego alkoholu na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów czystego alkoholu na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów. Brzmienie tego przepisu przesądza, że prawodawca unijny miał na myśli zastosowanie powyższych limitów zarówno do wytwarzanych środków spożywczych, jak i do półproduktów używanych do wytwarzania tych środków spożywczych. Taki sposób rozumienia potwierdza zawarte w tym przepisie odniesienie do alkoholu etylowego jako składnika półproduktów oraz posłużenie się wyrażeniem „w każdym przypadku”.
Podobny wniosek wynika z wyroku TSUE z dnia 19 kwietnia 2007 r. sygn. akt C-63/06, zgodnie, z którym „[…] celem, któremu służą zwolnienia przewidziane w dyrektywie 92/83 jest między innymi zneutralizowanie wpływu akcyzy na alkohol będący półproduktem wchodzącym w skład innych produktów handlowych lub przemysłowych”. Tym samym już sam alkohol, który podlega zwolnieniu jest półproduktem stanowiącym część innych produktów lub półproduktów.
W innym miejscu tego orzeczenia Trybunał, odnosząc się do art. 27 ust. 1 lit. f Dyrektywy 92/83/EWG, wskazał, że: „[…] z wyjątkiem wersji litewskiej wszystkie wersje językowe tego artykułu przewidują, iż państwa członkowskie zwalniają na warunkach przez nie określonych z ujednoliconego podatku akcyzowego produkty objęte tą dyrektywą, w których skład wchodzi alkohol etylowy, gdy są one używane bezpośrednio do wytwarzania środków spożywczych, pod warunkiem, że w każdym przypadku zawartość alkoholu w tych produktach nie przekracza 8,5 litra czystego alkoholu na 100 kilogramów produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów czystego alkoholu na 100 kilogramów produktu dla wszystkich innych wyrobów”. Oznacza to, że wskazane progi ilościowe należy odnosić również do produktów używanych bezpośrednio do wytwarzania środków spożywczych, a więc także do półproduktów.
Powyższe rozważania zatem dowodzą, że skorzystanie przez Wnioskodawcę ze zwolnienia od akcyzy określonego w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy jest możliwe wówczas, gdy Wyroby (określone przez Spółkę w opisie zdarzenia przyszłego półprodukty) będą spełniały wymogi ilościowe co do zawartego w nich alkoholu, zgodnie z art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy. Skoro więc Wyroby nie są wyrobami czekoladowymi, to zawartość alkoholu etylowego 100% vol. w tych Wyrobach nie może przekraczać 5 litrów na 100 kg. Z przedstawionego przez Spółkę, w opisie zdarzenia przyszłego, zestawienia wynika, że tylko w Wyrobie kawowym zawartość alkoholu etylowego 100% vol. nie będzie przekraczała 5 litrów na 100 kg (będzie wynosiła 1,52 litra). Dla pozostałych Wyrobów zawartość alkoholu w 100 kg będzie się kształtowała powyżej 5 litrów i ma wynieść od 8,87 l lub 12,67 l dla Wyrobu rumowego, do 88,69 l dla Wyrobu migdałowego. Zatem skorzystanie ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy będzie możliwe wyłącznie w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego Wyrobu kawowego, w którym zawartość alkoholu etylowego 100% vol. nie będzie przekraczała 5 litrów na 100 kg Wyrobu. W przypadku pozostałych wskazanych Wyrobów (waniliowego, migdałowego i rumowego) Spółka nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy, ponieważ zawarta w nich ilość alkoholu etylowego 100% vol. będzie przekraczała 5 litrów na 100 kg Wyrobów. W opisanym zdarzeniu przyszłym jedynie Wyrób kawowy będzie półproduktem, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy. Pozostałe Wyroby (waniliowy, migdałowy i rumowy) nie będą spełniały wymagań zawartych w tym przepisie.
Natomiast fakt, że Wyroby będą odsprzedawane jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych, w których zawartość alkoholu nie będzie przekraczała 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów, nie jest wystarczający dla zastosowania zwolnienia na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy. Jak bowiem Organ wskazał powyżej, w każdym przypadku jest niezbędne, aby nie tylko wyrób końcowy w postaci artykułu spożywczego, ale także półprodukty używane do jego wytworzenia zawierały alkohol etylowy 100% vol. w ilościach nieprzekraczających tych, jakie zostały wskazane w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy (por. wyrok WSA w Warszawie z 29 października 2019 r., sygn. akt V SA/Wa 1239/19 oraz wyrok NSA z 20 marca 2024 r., sygn. akt I GSK 462/20).
Zwolnienie od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6, choć odwołuje się do art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy, to nie nakłada obowiązku spełnienia dodatkowych warunków, które by nie wynikały z literalnego interpretowania wskazanych przepisów w odniesieniu do definicji artykułów spożywczych lub półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych. Zatem stosowanie zwolnienia od akcyzy jest dopuszczalne w odniesieniu wyłącznie do takich artykułów spożywczych lub półproduktów, służących do wytwarzania artykułów spożywczych, w których zawartość alkoholu etylowego nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów. Pozostałe zapisy zawarte w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy dotyczą warunków zwolnienia od akcyzy napojów alkoholowych na podstawie tego przepisu.
Przy czym należy mieć na uwadze, że minister właściwy do spraw finansów publicznych, na podstawie delegacji ustawowej wynikającej z art. 38 ust. 2 pkt 1 ustawy, może określić w drodze rozporządzenia dodatkowe warunki i tryb stosowania zwolnień, o których mowa w art. 30 ustawy. Na podstawie powyższej delegacji ustawowej wydane zostało rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 26 stycznia 2021 r. w sprawie warunków stosowania niektórych zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. z 2021 r., poz. 205). W rozporządzeniu tym nie zostały jednak określone dodatkowe warunki dla stosowania zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy (inne warunki niż wynikające z samego brzmienia przepisu).
Reasumując – w przypadku alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach, które Spółka będzie nabywała wewnątrzwspólnotowo, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, które są odsprzedawane jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych, rozlewanych lub innych, pod warunkiem, że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu, Wnioskodawca będzie mógł korzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego, określonego w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy, wyłącznie dla Wyrobu kawowego, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Natomiast alkohol etylowy zawarty w Wyrobach waniliowym, migdałowym i rumowym nie będzie zwolniony od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, oceniane całościowo, należy uznać za nieprawidłowe.
W przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego, zwolnienie od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy znajdzie również zastosowanie w sytuacji, gdy Wnioskodawca nie zastosuje Wyrobów kawowych do produkcji artykułów spożywczych, natomiast będzie sprzedawał opisane Wyroby kawowe (półprodukty stanowiące dodatek do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych) na rzecz kontrahentów. Podstawowym wymogiem jest, aby te Wyroby kawowe były u ostatecznego nabywcy (w przypadku, gdy będą przedmiotem dalszej odsprzedaży) przeznaczone do zastosowania jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych, rozlewanych lub innych, pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu.
Natomiast z uwagi na rozstrzygnięcie w zakresie pytania nr 1, gdzie Organ uznał, że alkohol etylowy zawarty w Wyrobach waniliowych, migdałowych i rumowych nie będzie korzystał ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy, z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej ilości alkoholu etylowego wskazanej w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy, w przypadku ich odsprzedaży również nie będzie korzystał ze zwolnienia od akcyzy.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2, oceniane całościowo w odniesieniu do wszystkich wskazanych Wyrobów, należy uznać za nieprawidłowe.
Dokonując oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie objętym pytaniem nr 3 nie można zapominać o dokonanej przez Organ ocenie stanowiska Spółki w zakresie objętym pytaniem nr 1. Ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy będzie mógł bowiem korzystać wyłącznie alkohol etylowy zawarty w Wyrobie kawowym. Zatem pytanie nr 3 – jak to wynika z jego treści – odnosi się w istocie wyłącznie do Wyrobu kawowego, ponieważ to ten wyrób zawierał będzie alkohol etylowy korzystający ze zwolnienia od akcyzy.
Z przepisu art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy nie wynika wymóg pobierania oświadczeń od nabywców Wyrobów kawowych, że zakupione Wyroby kawowe będą stosowane lub będą odsprzedane z przeznaczeniem do zastosowania do wytwarzania artykułów spożywczych, rozlewanych lub innych, lub jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych, rozlewanych lub innych, pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów. Dotyczy to również przypadków, gdy Spółka będzie sprzedawała Wyroby kawowe w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu.
Jednak należy zaznaczyć, że w interesie Spółki będzie leżało wykazanie, np. w przypadku prowadzonej kontroli celno-skarbowej lub postępowania, że Wyroby kawowe zawierające alkohol etylowy zwolniony od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy (nabyte, a następnie sprzedane w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu), zostały przeznaczone do zastosowania do wytwarzania artykułów spożywczych, rozlewanych lub innych, pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów. Zatem forma i treść udokumentowania przeznaczenia Wyrobów kawowych do celów uprawniających do stosowania zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy, pozostaje w gestii Wnioskodawcy.
Z uwagi na treść pytania nr 3 Organ pragnie zauważyć, że ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy będzie korzystał alkohol etylowy zawarty w Wyrobach kawowych, a nie same Wyroby kawowe.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3, które z uwagi na rozstrzygnięcie w zakresie pytania nr 1 dotyczy Wyrobów kawowych i zawartego w nich alkoholu etylowego, należy uznać za prawidłowe.
Zawarty w ustawie załącznik nr 2 stanowi wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o których mowa w dyrektywie Rady 92/12/EWG. W załączniku tym – inaczej niż to ma miejsce w przypadku załącznika nr 1 – nie został wymieniony w żadnej pozycji alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., bez względu na kod CN wyrobu zawierającego alkohol. Zatem alkohol etylowy o kodzie CN 2207 10 00 90, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj., zawarty w opisanych przez Spółkę Wyrobach (wyrobach nieakcyzowych – półproduktach stanowiących dodatek do wytwarzania ciast i innych artykułów spożywczych), nie został wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy, nie jest wyrobem akcyzowym wymienionym w tym załączniku.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4 należy uznać za prawidłowe.
Przepis art. 138c ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo. Obowiązek ten dotyczy podatników oraz nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów akcyzowych zarówno wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy (art. 138c ust. 1 pkt 2), jak również w tym załączniku niewymienionych (art. 138c ust. 1 pkt 3). Przy czym w przypadku wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2, ewidencja dotyczy takich, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa.
Odnosząc powyższe do opisu zdarzenia przyszłego oraz dokonanej oceny stanowiska Spółki w zakresie pytania nr 4 należy zauważyć, że skoro alkohol etylowy zawarty w Wyrobach nie został wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy, to z tego powodu Spółka nie będzie zobowiązana do prowadzenia ewidencji nabywanego alkoholu etylowego na podstawie art. 138c ust. 1 pkt 2 ustawy.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5, dotyczące obowiązku prowadzenia ewidencji na podstawie art. 138c ust. 1 pkt 2 ustawy, należy uznać za prawidłowe.
Przepis art. 138c ust. 1 pkt 3 ustawy dotyczy obowiązku prowadzenia przez podatnika ewidencji wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, które są objęte na terytorium kraju stawka akcyzy inną niż stawka zerowa.
Wnioskodawca wskazał, że alkohol etylowy zawarty w opisanych Wyrobach nabywa wewnątrzwspólnotowo, co oznacza dokonywanie jednej z czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą, wymienionej w art. 8 ust. 1 pkt 4 ustawy. Konsekwencją dokonywania czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą jest opodatkowanie akcyzą alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach. Oceniając stanowisko Wnioskodawcy w zakresie wskazanym w pytaniu nr 6 należy pamiętać o rozstrzygnięciu Organu dotyczącym pytania nr 1. Organ uznał mianowicie, że Wnioskodawca będzie mógł korzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego, określonego w art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy, wyłącznie dla nabywanego wewnątrzwspólnotowo alkoholu etylowego zawartego w Wyrobie kawowym. Natomiast alkohol etylowy zawarty w nabywanych wewnątrzwspólnotowo Wyrobach waniliowym, migdałowym i rumowym nie będzie zwolniony od akcyzy na podstawie wskazanego przepisu – będzie opodatkowany. Jednak, aby alkohol etylowy zawarty w Wyrobie kawowym mógł korzystać ze zwolnienia od akcyzy, musi najpierw podlegać opodatkowaniu. Zastosowanie zwolnienia od podatku oznacza bowiem uwolnienie od potencjalnego podatku wyrobu/czynności, dla których co do zasady ustalona jest określona stawka podatku w związku z zaistnieniem czynności rodzącej obowiązek podatkowy.
Zatem w odniesieniu do alkoholu etylowego zawartego w nabywanych wewnątrzwspólnotowo Wyrobach, Spółka będzie posiadała status podatnika w myśl art. 13 ust. 1 ustawy. Status ten będzie wynikał z dokonywania przez Wnioskodawcę czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą jaką jest – w myśl art. 8 ust. 1 pkt 4 ustawy – nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, także w przypadku zastosowania zwolnienia względem Wyrobów kawowych.
Mając powyższe na uwadze, Spółka będzie zobowiązana do prowadzenia ewidencji wskazanej w art. 138c ust. 1 pkt 3 ustawy. Obowiązek ten będzie dotyczył ewidencji alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach waniliowym, migdałowym i rumowym, niewymienionego w załączniku nr 2 do ustawy, objętego na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa.
Natomiast Wnioskodawcy nie będzie dotyczył obowiązek prowadzenia ewidencji alkoholu etylowego zawartego w Wyrobie kawowym. Co prawda także w tym zakresie Spółka jest podatnikiem, niemniej ten alkohol jest niewymieniony w załączniku nr 2 do ustawy i nie będzie objęty na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa (będzie korzystał ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy).
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 6, dotyczącego obowiązku prowadzenia ewidencji na podstawie art. 138c ust. 1 pkt 3 ustawy, należy uznać całościowo za nieprawidłowe.
Z definicji dokumentu e-SAD, zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 16a ustawy, wynika, że jest to dokument administracyjny, na podstawie którego przemieszcza się, w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz alkohol etylowy całkowicie skażony zgodnie ze wskazanymi przepisami. Natomiast przedmiotem wniosku Spółki jest alkohol etylowy zawarty w Wyrobach, który nie został wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy (co Organ wskazał oceniając stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4). Nie jest to również alkohol etylowy skażony. Zatem w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach, Spółka nie będzie zobowiązana do stosowania dokumentu e-SAD.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 7 należy uznać za prawidłowe.
Katalog podmiotów zobowiązanych do złożenia zabezpieczenia akcyzowego został wymieniony w art. 63 ust. 1 ustawy. Jak wskazano w art. 63 ust. 1 pkt 11, do złożenia zabezpieczenia akcyzowego zobowiązany jest podatnik, o którym mowa w art. 78 ust. 3 ustawy. W przepisie tym jest mowa o podatniku, który nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, inne niż określone w art. 40 ust. 7, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, na potrzeby wykonywanej na terytorium kraju działalności gospodarczej.
Spółka będzie posiadała status podatnika w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach waniliowym, migdałowym i rumowym. W konsekwencji Spółka będzie podatnikiem, o którym mowa w art. 78 ust. 3 ustawy, w odniesieniu do nabywanego wewnątrzwspólnotowo alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach. Powyższe oznacza, że Spółka będzie zobowiązana do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach waniliowym, migdałowym i rumowym.
Natomiast Spółka nie będzie zobowiązana do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym alkoholu etylowego zawartego w Wyrobie kawowym. Spółka w tym wypadku będzie podatnikiem, jednakże nie będzie nabywała wyrobów, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, a więc nie będzie spełniała w tym zakresie przesłanek, o których mowa w art. 78 ust. 3, w zw. z art. 63 ust. 1 pkt 11 ustawy.
Tym samym oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 8, dotyczącego obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, należy uznać za nieprawidłowe.
Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 9 dotyczą obowiązku składnia deklaracji kwartalnych na podstawie art. 24e ustawy. W tym zakresie wyjaśnienia wymaga, że od 1 lipca 2021 r., ustawodawca zmodyfikował zasady dotyczące obowiązku składania deklaracji. Na mocy wspomnianej nowelizacji ustawy, od 1 lipca 2021 r., wprowadzono nowy obowiązek składania deklaracji przez podatników za okres kwartalny (formularz AKC-KZ), który dotyczy m.in. wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy, dla których nie wystąpi obowiązek złożenia deklaracji za okresy miesięczne.
Niemniej jeśli podatnik dokonuje czynności opodatkowanych, względem których należny będzie podatek akcyzowy, jak i czynności które będą objęte zwolnieniem, to wówczas zobowiązany jest składać deklaracje za okresy miesięczne, w których wykazuje zarówno wyroby opodatkowane stawką pozytywną jak i zwolnione (art. 24e ust. 1a ustawy). W takiej sytuacji tych podatników nowy obowiązek składania deklaracji za okresy kwartalne, wynikający z art. 24e ustawy, nie dotyczy.
Nadto z obowiązków deklaracyjnych określonych w rozdziale 4 ustawy, w tym o których mowa w art. 24e ustawy, zostali wyłączeni m.in. podatnicy, którzy są obowiązani do złożenia deklaracji uproszczonej z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych (art. 21 ust. 3 pkt 1 ustawy).
Innymi słowy, obowiązek składania deklaracji kwartalnych w zakresie wyrobów objętych zwolnieniem o których mowa w art. 24e ustawy jest konsekwencją braku obowiązku składania deklaracji miesięcznych i deklaracji uproszczonych.
Stwierdzić zatem należy, że w sytuacji, w której podatnik dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w deklaracji uproszczonej o której mowa w art. 78 ustawy winien wykazać zarówno wyroby od których należna jest akcyza jak i wyroby które są objęte zwolnieniem, podobnie jak to ma miejsce w przypadku składnia deklaracji w oparciu o art. 21 ust. 1 ustawy, gdzie wykazuje się wówczas zarówno wyroby opodatkowane stawką pozytywną, stawką zerową lub wyroby zwolnione.
Przedstawiony opis zdarzenia przyszłego wskazuje, że w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach, Spółka będzie podatnikiem wymienionym w art. 78 ust. 3 ustawy w odniesieniu do nabywanego wewnątrzwspólnotowo alkoholu etylowego zawartego w Wyrobach. Oznacza to, że w odniesieniu do alkoholu etylowego zawartego w tych Wyrobach, Spółka będzie zobowiązana do składania deklaracji uproszczonej o której mowa w art. 78 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 78 ust. 3 pkt 3 ustawy, w której w ocenie Organu powinien zostać uwzględniony zarówno alkohol opodatkowany (zawarty w Wyrobie waniliowym, migdałowym, rumowym,) jak i alkohol, który będzie objęty zwolnieniem (zawarty w Wyrobie kawowym).
W takim wypadku Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do składania deklaracji podatkowych, o których mowa w art. 24e ustawy.
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 9 – choć wskazuje na skutek analogiczny z rozstrzygnięciem Organu (w odniesieniu do braku obowiązku składania deklaracji wskazanych w art. 24e ustawy), to jednak oparte zostało na argumentacji odmiennej niż przedstawił Organ – oceniane całościowo, należy jednak uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zadanych pytań) Wnioskodawcy, w odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego. Zauważyć bowiem należy, że to wyłącznie Wnioskodawca, w treści składanego wniosku, kształtuje jego zakres przedmiotowy. Zatem kwestie, które nie zostały objęte pytaniami wskazanymi we wniosku, nie mogą być rozpatrzone – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 111; dalej jako: „Ordynacja podatkowa”).
Odnosząc się do faktu, że na poparcie własnej argumentacji Wnioskodawca powołał się na funkcjonujące w obrocie prawnym interpretacje indywidualne, Organ pragnie zauważyć, że zostały one wydana w indywidualnych sprawach i odnoszą się wyłącznie do okoliczności przedstawionych w inicjujących tę sprawę wnioskach. Podkreślenia w tym miejscu bowiem wymaga, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podmiotów w wyniku rozstrzygnięć, dotyczących konkretnych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych. Interpretacje indywidualne nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego, co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (por. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 109/15).
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy lub stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb Ordynacji podatkowej. Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935, ze zm.; dalej jako :„PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.