Nowy KSeF w pytaniach i odpowiedziach
11 kwietnia 2025 r. MF opublikowało nową wersję projektu ustawy zmieniającej ustawę o VAT, który ma wprowadzić zmiany w KSeF. Projekt uwzględnia uwagi zgłoszone podczas konsultacji publicznych. W nowej wersji projektu wydłużono okres przejściowy, do końca 2026 r. w którym będzie dopuszczone wystawianie faktur poza KSeF. Ponadto na stałe będzie wprowadzony tryb offline24. Przy okazji zmian w KSeF MF planuje także podniesienie limitu zwolnienia podmiotowego do 240 000 zł.
Dodatek dostępny w formie dokumentu PDF TUTAJ
1. Kiedy wejdzie w życie obowiązek wystawiania e-faktur dla wszystkich podatników?
Obowiązek wystawiania e-faktur dla wszystkich podatników zostanie wprowadzony etapami w 2026 roku. Terminy te nie uległy zmianie. Obowiązkowy KSeF będzie obowiązywał od:
- 1 lutego 2026 r. dla podatników, u których wartość sprzedaży (wraz z podatkiem) przekroczyła w 2024 r. kwotę 200 mln zł.
- 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.
Fazowanie tego obowiązku jest zaleceniem audytu KSeF, mającym na celu wdrożenie stabilnego technicznie systemu. Mniejsi podatnicy otrzymają dodatkowe 2 miesiące na wdrożenie zmian. Dodatkowo w okresie przejściowym, czyli do końca 2026 r. przewidziano wyjątki od zasady wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF(zob. pkt 2).
2. Czy w okresie przejściowym będzie można wystawiać faktury w inny sposób niż przez KSeF?
Tak, w okresie przejściowym, czyli do końca 2026 r. będzie istniała możliwość wystawiania faktur w inny sposób niż przez Krajowy System e-Faktur (KSeF). Zgodnie z projektem ustawy, przewidziano kilka sytuacji, w których będzie to dopuszczalne. I tak Do końca 2026 r. utrzymana zostanie możliwość wystawiania faktur za pomocą kas rejestrujących. Dotyczy to także paragonów fiskalnych z numerem NIP nabywcy uznawanych za faktury uproszczone.
Ponadto w okresie od 1 kwietnia 2026 r. do 31 grudnia 2026 r. mikroprzedsiębiorcy będą mogli wystawiać faktury w postaci papierowej lub elektronicznej, jeżeli spełnione zostaną łącznie dwa warunki: