Uprawnienia i świadczenia żołnierzy zawodowych
Uposażenie zasadnicze nie jest jedynym świadczeniem pieniężnym, jakie otrzymują żołnierze zawodowi. Oprócz tego przysługują im m.in. dodatki motywacyjne, nagrody jubileuszowe, świadczenia urlopowe czy też należności za podróże i przeniesienia służbowe. Na jakie jeszcze świadczenia mogą liczyć żołnierze zawodowi?Amb
Zgodnie z art. 430 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (dalej: ustawa o obronie Ojczyny), żołnierze zawodowi otrzymują uposażenie zasadnicze oraz inne należności pieniężne.
Przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych, a więc uposażenie wraz z miesięczną równowartością dodatkowego uposażenia rocznego, stanowi wielokrotność kwoty bazowej, której wysokość określa ustawa budżetowa.
Stawki uposażenia zasadniczego dla poszczególnych grup uposażenia zostały określone w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 21 marca 2025 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych i wynoszą od 6300 zł do 21 950 zł.
Uposażenie żołnierzy zawodowych, zgodnie z art. 431 ustawy o obronie Ojczyny, składa się z uposażenia zasadniczego i dodatków do uposażenia. Z tytułu pełnienia zawodowej służby wojskowej żołnierz zawodowy otrzymuje tylko jedno uposażenie. Żołnierzowi zawodowemu powołanemu do zawodowej służby wojskowej w trakcie miesiąca kalendarzowego, w którym pełnił inną formę czynnej służby wojskowej, przysługuje odpowiednie wyrównanie uposażenia do uposażenia żołnierza zawodowego.
Żołnierzom zawodowym przysługują ponadto następujące inne należności pieniężne:
- zasiłek na zagospodarowanie,
- dodatkowe uposażenie roczne,
- nagrody uznaniowe i zapomogi,
- nagrody jubileuszowe,
- należności za podróże i przeniesienia służbowe,
- gratyfikacja urlopowa,
- dodatkowe wynagrodzenie za dodatkowo powierzone czasowe pełnienie obowiązków służbowych i za wykonywanie czynności powierzonych wykraczających poza zadania wynikające z zajmowanego stanowiska służbowego,