Instrukcja obsługi spółki z o.o.
Wstęp
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest bardzo dobrym modelem prowadzenia działalności. Pozwala na ograniczenie odpowiedzialności, separację majątku prywatnego od firmowego, dywersyfikację ryzyka w różnych biznesach, mniej ryzykowne pozyskiwanie wspólników, zapewnia większą stabilność w przypadku śmierci przedsiębiorcy, pozwala na stworzenie biznesu na lata.
Ta forma prowadzenia działalności ma niewątpliwie dużo zalet. Jednak funkcjonuje inaczej niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Dlatego wymaga postępowania w inny sposób i przestrzegania określonych reguł. W celu zwrócenia uwagi na najważniejsze z nich powstała niniejsza uproszczona instrukcja obsługi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przypadki w niej poruszone znajdują oparcie w wieloletniej praktyce zawodowej autorów, którzy specjalizują się w obsłudze prawnej i księgowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Publikacja ta skierowana jest szczególnie do osób, które zamierzają założyć spółkę z o.o. Opisuje przypadki, w których spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najlepszym modelem biznesowym. Celem autorów było także zaprezentowanie w przystępny sposób zasad jej działalności przedsiębiorcom prowadzącym już biznes w tej formie.
1. Kiedy warto założyć spółkę z o.o.?
Nie ma jednej formy prowadzenia działalności, która zawsze byłaby najlepsza dla każdego przedsiębiorcy w każdej sytuacji. Każda forma prowadzenia biznesu jest optymalna w określonych przypadkach. Poniżej wskażemy największe zalety spółki z o.o. oraz wyjaśnimy, w jakich sytuacjach są one szczególnie istotne.
1.1. Ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania
Biznes ze swojej natury powiązany jest z jakimś ryzykiem. Jednak istnieją pewne rodzaje działalności gospodarczej i sposoby jej wykonywania, w których jest ono większe niż w innych. Spółka z o.o. w takiej sytuacji może być bardzo dobrym środkiem zaradczym.
Tabela 1. Cechy spółki z o.o.
Lp. | Cechy spółki z o.o. a odpowiedzialność |
1. | Spółka z o.o. w obrocie gospodarczym występuje w oderwaniu od jej wspólników, jako odrębny podmiot. |