Wypadki związane z pracą – procedura powypadkowa krok po kroku
Do wypadków przy pracy dochodzi praktycznie we wszystkich zakładach pracy bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, rodzaj prowadzonej działalności czy też branżę, w której działa dany pracodawca. Każde takie zdarzenie to nie tylko problem poszkodowanego pracownika, ale również wiele obowiązków pracodawcy, który musi podjąć określone działania związane z ustaleniem okoliczności i przyczyn takiego wypadku oraz odpowiednio je udokumentować. Jest to niezwykle ważne, bowiem od poprawnie przeprowadzonego postępowania zależy m.in. uzyskanie przez poszkodowanego świadczeń powypadkowych.
Definicja wypadku przy pracy
Pojęcie wypadku przy pracy zostało zdefiniowane w art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (j.t. Dz.U. z 2025 r. poz. 257 z późn. zm.) – dalej u.u.w., jako nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Przepisy art. 3 ust. 3 u.u.w. wskazują ponadto, że za m.in. wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowa taka została zawarta z pracodawcą, z którym osoba pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje ona pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.